Zemra e shqiptarizmit, shpirti i fjalës dhe shëndeti i shpirtit

Kultura

Zemra e shqiptarizmit, shpirti i fjalës dhe shëndeti i shpirtit

Nga: Baki Ymeri Më: 13 maj 2021 Në ora: 22:36
Kopertina

Poezia është dhurata më e bekuar e letërsisë që na e jep Zoti, dhe të cilën duhet ta kultivojmë. Poetët janë paraprijës të agimeve. Ata janë muza dhe shpirti i ëndrrave. Poetët janë shpresa, fryma dhe muzikaliteti i fjalës së shenjtëruar. Ata janë koloriti më i ndritshëm i qenies njerëzore. Patëm thënë paraprakisht se fjala ka shpirt. Nuk të shërojnë ilaçet, sa të shërojnë fjalët. Shqiptarit i ka hije fjala dhe pushka. Fjalët e bukura janë si një hoje mjalti: të mira për shpirt dhe të shëndetshme për eshtra. Libri është shëndeti i shpirtit. Shpirti i fshatit, shpirti i gjumit, trupeshpirt, shpirt’ i dashurisë. Cilat janë specialitetet e shpirtit? Shpalimi i gjirit të femrës është ilaç i mirë për shpirtin, ndërsa beli i bukur, ushqim i shijshëm për ndjenjat. Kur vjen fjala për shpirtin, vlen ta përmendim femrën si frymëzim poetik dhe artistik. Burim i përshkruar në disa mënyra përgjatë kohës, në arte të ndryshme, gruaja ka mbetur një prezencë konstante, jo vetëm në këngë, poezi dhe romane, por edhe në pikturën shqiptare, duke reflektuar perceptimet e artistëve dhe të shoqërisë.

Poezia është shprehja e bukurisë, e lirisë dhe e mrekullisë. Në vargjet e Remzi Bashës defilon zemra e shqiptarizmit, sentimenti i erotizmit, shpirti i fjalëve dhe shëndeti i shpirtit. Duke deshifruar vargjet e poetit të dashurisë, kuptojmë se shqiptari ngado që shkon, vendin e vet nuk e harron. Remziu nuk shkruan vetëm për dashurinë, por edhe për shpirtin shqiptar që është një vlerë hyjnore. Nga portrete familjesh e deri në aspekte nga jeta shtëpiake apo sociale, nga përfytyrime sublime të maternitetit, gjithmonë me femra misterioze apo fshatarka të thjeshta, një suitë shëmbëlltyrash e siluetash reflektohen në tabllo emblematike të disa nga artistët më të shquar shqiptarë, që nga Ibrahim Kodra dhe pararendësit e tij, e deri te Dan Gashi, Asllan Dibrani, Jetullah Haliti, Destan Gashi, Ben Kamili, Afrim Shatku etj. Femrat shqiptare kanë marrë pjesë edhe në evenimente të mëdha historike. Numri i tyre është i panumërt. Ata janë shquar përmes luftës së tyre, duke e qëndisur me shkronja të arta historinë e atdheut.

Kurrë s’trembet shqipëtari, që ka në zemër, gjak si zjarri. Shka bojn shqyptarët e mjerë? - pyeste Gjergj Fishta për dembelat e Ballkanit, duke shtuar: Hanë fiq e qesin petlla n’ujë. Dhe e shikojnë ushtarin e huj. Pale a e ka fesin qyp apo kapelë. Pale a e ka kalin at apo pelë! Të këtillë na duken sot, ata që i hedhin lekët për lojëra fati e cigare, e jo për libra dhe gazeta shqiptare. “Me çikto njerëz nuk dritohen brinat e dashit”, na thoshte një mik nga vendlindja, në kohën kur Përtac Trishtimi dimëronte edhe gjatë verës. Shqiptarët dikurë digjeshin për Shqipërinë. Ku janë ata shqiptarë të hatashëm, që i kishim në kohën e Dedë Gjon Lulit, Azem Bejtës, Isa Boletinit, Adem Jasharit, Xhelal Gjurës dhe Lazim Rexhepit? Burra e shkuar burrave, për nderë e për shpresë, për trimëri e për besë. Ku është zemërgjerësia karakteristike, e atyre që shkriheshin për komb e atdhe, siç ishin rilindësit tanë, atëherë kur toska e gega, myslimani e i krishteri, hidheshin në flakë të barotit, për t’i mbrojtur dhe shpëtuar trojet Shqipërisë. Në librat e Remzi Bashës ndjehemi si në një festërim të përbashkët, ku i ndjejmë aromat e fjalëve të gërshetuara me dashuri dhe me ndjenja tjera të veçanta.

Shpirti shqiptar është shpirt i shenjtë. Skënderbeu përleshej me islamin, ndërsa Adem Jashari me Sllobodanin. E falënderojmë Zotin që iku ajo kohë kopiliste kur shqiptari e shiste shqiptarin! Vetëm në kohën e komunizmit, njeriu shkonte në burg për një fjalë goje. Shyqyr Zotit që bota shqiptare, tashmë ndërlidhet me Perëndimin. Që nga Suli i sokoleshave që hidheshin nga shkrepat, për të mos rënë në kthetrat e fanatikëve të Azisë, e deri te trimëreshat e Drenicës, që rrokullisnin shkrepa malesh kundër bishave të Serbisë. Ato sot e kësaj dite mbajnë do emra e mbiemra të bekuar: Basha, Toska, Gega, Gjura, Gjergji, Gashi, Mhilli, Sokoli, Pashku, Antoni, Krasniqi etj. Dil o Skënderbe nga varri, ta shikosh si ia jep sot dërmën shqiptari, edhe palës dembeliste, edhe bushtrës komuniste! Shpirti shqiptar është shpirt i punës. Jo më kot, Enver Hoxha e pagëzoi partinë e tij, Partia e Punës, edhepse paralelisht me punën, e praktikonte edhe dhunën. Shqipëri moj Nëna ime, ndonëse jam i mërguar, Zërin tënd moj Zemër, nuk e kam harruar!

Në librin më të ri, Remzi Basha vjen para opinionit tonë me shpirtin e fjalëve dhe prekjet e dritës: Gjumi është nëna e syrit/ Syri është pasqyra e shpirtit/ Dhe shpirti i fjalëve/ Të atyre që e dridhin dheun/ Përmes prekjeve të dritës/.../ Eja e dashur t’i shijojmë/ Frytet e vjeshtës/ Koha ik dhe ditët ikin/ Kurse neve na mbeten/ Vetëm kujtimet/ Dhe ëndërrimet/ Me puplat e durimit/ Për të vajtus së bashku/ Nga drita në dritë/ Me shijen e padurimit/ Për t’u përkëdhelur... Për autorin preferohen shtatë parime të shenjta, të denja për çdo shqiptar: Duaje Zotin si vetveten! Duaje familjen dhe farefisin porsi Zotin! Mos mashtro! Mos vidh! Mos vraj! Mos bën kodoshllëk! Mos u kreno! Skënderbeu i nxorri trupat e stërgjyshërve tanë, për ta mbrojtur Evropën, nga rreziku sulltanist. Paraja e vërtit botën. Ajo është nervi i luftës. Jemi kundër luftës, por lufta që pat krisur para ca vitesh, ishte luftë kundër luftës. Disa e konsideronin luftën si lufta e tretë botërore: mënjanë ishin forcat e territ, pronarë atentatesh të panumërta, të fshehur nëpër shpella, në anën tjetër ishin forcat e dritës për përhapjen e dritës, edhe atje ku fanatizmi krijoi varfërim dhe mjerim.

Remziu ka energji hyjnore, ndërsa forca morale, përherë është në anën e atyre që i besojnë Zotit. Po ku mund të ketë në botë, besimtarë më të mëdhenj se gjermanët dhe amerikanët! Nuk është qëllimi vetëm te vërtitja e tespive dhe diskriminimi i femrës, por te fisnikërimi i shpirtit përmes lirisë, drejtësisë, përgjegjësisë dhe barazisë. Der Kraft kommt aus dem Herzen, thonë gjermanët (Fuqia vjen nga zemra). Thonë e ç’nuk thonë. Thonë se ilaçet bëhen nga shpirtërat e njerëzve të mirë. Vallëzimi është sport, meditim, shpirt dhe poezi, rruga më e mirë për të arritur në shpirtin e një femre. Mjeti më i mirë për përsosjen e shpirtit është nxitja e trupit. Edhe vetura ka shpirt, po qe se e parkon para diskotekës së Dan Dinit në Sllapuzhan! Po qe se i hedh ca vaj, ajo e lyen shpirtin e saj. Po ku je mor shpirt, i thot gruaja burrit kur kthehet nga kurbeti me limuzinë. Po ti ku je moj loçka jeme, ia kthen mërgimtari i përmalluar, për ta ndjerë shpirtin e saj, para se ta shohë shpirtin e fshatit.

Shpirti është qenësi e Krijuesit.Trupi është qenësi e tokës. Njeriu është krijuar prej dy përbërjeve: prej shpirtit dhe trupit. Shpirti është qenësi e Krijuesit të Madhërishëm që është i përhershëm e i pavdekshëm. Trupi është nga dheu dhe kthehet në dhe sipas përcaktimit të Zotit. Cili pra qenka më i rëndësishëm: shpirti që e lëviz trupin dhe që është i përhershmëm, apo trupi që detyrimisht shpërbëhet dhe i kthehet tokës? Ushqejeni sa më shumë shpirtin nëse e dëshironi pavdekësinë dhe lumturinë e përhershme! Trupin sa do që ta ushqeni dhe tokës do t'ia ktheni! Shpirti i fshatit është shpirti i kombit. Kaq sa për shpirtin sot, ngase mund të preket dikush që ende s’e ka kuptuar se shpirti shqiptar është një vlerë hyjnore. (Bukuresht, 15 maj 2021)

SHPIRTI I FJALËVE

DHE PREKJET E DRITËS

Pas çdo gazi e hidhërimi

Mbetet pas vetëm kujtimi

Ah dhe i shkreti mallëngjimi

(Lasgush Poradeci)

Gjumi është nëna e syrit

Syri është pasqyra e shpirtit

Dhe shpirti i fjalëve

Të atyre që

E dridhin dheun

Përmes prekjeve të dritës.

Fjalët lindin nga drita

Vjeshta i ka vjedhur

Shirat e pranverës

Eja e dashur t’i shijojmë

Frytet e vjeshtës

Koha ik dhe ditët ikin

Kurse neve na mbeten

Vetëm kujtimet

Dhe ëndërrimet

Me puplat e durimit

Për të vajtus së bashku

Nga drita në dritë

Me shijen e padurimit

Për t’u përkëdhelur...

NË PERIFERI TË PARAJSËS

Idetë tona me shpirtin e smadhuar

Në qosh të botës kanë mërguar

Mendimet ndjenjat përjetimet

Fjalët presin një anije kozmike

Të fluturojë mbi Livadh të Madh

Drejt Staneve të Bjeshkës të arrijnë

Në periferi të Parajsës

E shkëputa një orë nga koha jote

Dhe nisa t’i pres agimet

E fshehura pas horizontit...

Çka po dëgjohet në qiell

E pas perdeve çka po fshihet

Po ku je moj zanë besnike e trime

Që dritën e fjalëve si një flakadan

E përçon drejt zemrës sime

Idetë mendimet përjetimet

Lumturinë dhe dashurinë

E shpie tejmatanë yjeve

Ku ndoshta na pret Zoti...

LUMENJTË E FJALËVE

Jeta duket si një rrugëtim për në varr

Duke tentuar të arrish i shëndetshëm

Deri në trojet e pavdekësisë

Me peshën e mëkateve të ëmbla

Pa hidhërimin e kujtimeve

Të mërguara në trojet e trishtimit

Jeta është si një libër, libri është si një film

Kush pat thënë se në brigjet e skëterrës

Të presin fjalët e mirëmbetjes

Dhe netët e bardha të një ore

Ku dukesh si një pasqyrë e pasigurt

Ku mungojnë drejtësia, fuqia

Mençuria dhe ekuilibri

Ti je zanë në pallat

Apo nata është shtrat

Për fjalët e përgjumura

Në mbretërinë e shekujve.

Në lumenjtë e fjalëve na peshkojnë çastet

Me iluzione e shpresa për të arritur

Në detin e kureshtjes

Që i numëron lotët e shiut

Vetëm hëna e dielli janë përjetësi

Gjatë stinëve të fjalëve

Ku të buzëqesh me dashamirësi

Ylberi i dritës së përjetshme...

FABRIKA E FJALËVE

Dikush prej jush

Krijon fabrikë ëndrrash

Ndërsa unë vazhdoj më tej

T’i ledhatoj fjalët tuaja

Për pasurimin e fabrikës sime

Me fjalë të mikluara që i joshin

Lexuesit e Faqebujkut

Për lumturimin e shpirtit

Me fjalë që lindin atypëraty

Pa e lodhur trurin shumë

Para dritareve tona

Shungullon një lumë

Që i tundulit metaforat

E i shpie fjalët në gjumë.

Krejt jeta na shkoi me fjalë

Duke i mbledhur me kujdes

Siç i mblidhnim dredhëzat

Manat qershitë e qershizat

Nëpër lëndinat e Sharrit

Për lumturimin

E buzëve të shqiptarit

E të dashnoreve tona

Që na presin në Parajsë

Jo me zile e kambana

Por me nektarin e dashurisë

Që ia shton namin beqarisë.

ENERGJIA E FJALËVE

Të gëzosh një shëndet ideal

Donë të thotë se je i pajisur

Me një inteligjencë hyjnore

Duke u dhënë fjalëve

Një fuqi vitale që e zotëron

Dhe harmonizon shpirtin tënd

Fjala ka nevojë për shëndet

Pa krijuar tërmet

Për shqetësimin e tyre

Lulet, femrat, idealet dhe fjalët

Janë pjesa më e bukur e natyrës

Që e shndërrojnë çastin në përjetësi

Në qetësinë e vetmisë sime

Më duket se po dëgjoj

Hijen e hapave të fjalëve

Që trokasin në galerinë

E mendimeve të mia

Shpirti ka nevojë për relaksim

Kurse fjalët e lënduara

I braktisin qytetet e fshatrat

Që duken si do libra

Ku takohesh me stërgjyshërit.

SHTRATI I FJALËVE

Hijet e harlisura degdisen

Me valëvitjen e gjetheve

Dhe shpërnguljen e ëndrrave

Për t’u strehuar

Në shpellën e fjalëve

Rrëshqasin fjalët

Në shtratin e Shkumës

Dhe pastaj depërtojnë

Nëpër tunelin e kohës

Duke dalë

Në anën tjetër të botës

Ti je një nyje që e lidh

Të djeshmen me të nesërmen

Dëgjohet se si Fusha e Madhe

Si një anije kozmike

Ngjitet drejt qiellit

Duke kaluar me vërtitje

Mbi Stanet e Bjeshkës

Nga nëntoka erdha drejt teje

Ta dëgjoj melodinë e shpirtit

Shungullimën e valëve të Shkumës

Që rrëshqasin me nxitim

Duke u gërshetuar

Me një vezullimë të ndritur.

ORIGJINA E FJALËVE

U takova rrugës me një fjalë

Ma zu rrugën një fjalë

Me origjinë stelare

Nga po vjen më pyeti

Sapo zbrita nga plepi

I thashë

Duke e ngatërruar

Plepin me shtratin

Një krahasim që nuk shkon

Sepse plepi është për zogj

Ndërsa shtrati –

Vatra e përtacisë

Për fjalët e dehura me dritë...

HESHTJA E FJALËVE

Vetmia fshihet mes mureve

Të kështjellës së harruar

Fjalët të ftojnë

Të zgjohesh nga gjumi

Kujtimet i përkëdhel

Një shqetësim hyjnor

Vetmia vetëftohet në tryezën

E lakmisë për pasurim

Heshtja e fjalëve që s’heshtin

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat