Dy shfaqje baleti në Tiranë/ Të krijuara nga koreografi Angjelin Prelocaj

Kultura

Dy shfaqje baleti në Tiranë/ Të krijuara nga koreografi Angjelin Prelocaj

Më: 23 shtator 2021 Në ora: 20:01
Ilustrim

“Annonciaton” dhe “La Stravaganza”. Dy balete të krijuara nga koreografi me famë botërore Angelin Prelocaj shfaqjen në dt 24 dhe 25 Shtator në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit.

Prelocaj, i cili nuk do të jetë vetë I pranishëm ka qenë një ndër emrat e ftuar nga teatri për shfaqet pasuese të inagurimit.

“Annonciaton” është premierë botërore e shfaqur për herë të parë në Shqipëri.

Një temë totalisht e pa prekur në artin koreografik. Bashkëjetesa e çuditshme e pranimit dhe rebelimit, përplasja e hapësirës dhe kohës.

Në vend që diçka të përfundojë, a nuk është ajo që ne e quajmë në ditët e sotme art konceptual, paralajmërimi i një arti të ri, “Shpallja” e një arti që ende nuk ka lindur?

Ndërsa “La Stravaganza” nga njëra anë Lindja me kulturën e saj të lashtë dhe nga ana tjetër Amerika. Historia e së shkuarës e cila rikthehet si një bumerang. Njerëz të dalë nga balta që sjellin diçka të re.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat