Gra nuk më vdes poezia erotike, po sot më vrasin trusakatët

Kultura

Gra nuk më vdes poezia erotike, po sot më vrasin trusakatët

Nga: Kalosh Çeliku Më: 26 tetor 2021 Në ora: 09:30
Kalosh Çeliku

(Edhe Kalosh Ҫeliku nuk e shpëton shtetin e “përbashkët” ish jugosllav)

Po, e shpëtoi Partia “demokratike”, Dje

Nuk mund të uleni, në Tavernë. Shkaku, Se:

Nuk keni Vaksinë anti Koronavirus

“Armikut të padukshëm”. Pandemisë.

 

Realiteti. Nuk mund të uleni pa vaksinë

Mund të rrini, vetëm te “Paraku i Grave”:

Plus, edhe me Gratë e mia besnike.

 

Edhe, si t’u besoj Unë, se: ju jeni

Pa koronavirus. Shteti “përbashkët”?!

 

I besoj vaksinës: Natyra. Grave besnike...

(Vrasje publike)

Edhe, u përpoqët të më vrisni Nateditë

Me helmime. Aksidente komunikacioni:

Zjarre, në banesë. Shtëpi. Atentate?!

“Xhipit” Babait, para dritareve, Natën:

I vutë zjarrin. Sulme fizike mes Dite

Në Shkup, para syve të kalimtarëve.
 

Kohën e fundit, përpiqeni të më vrisni

Tinëz, me raki rrushi. Dy shtamaverë Di.

Dhe, ende: Nuk e zbuluat dot fajtorin?!
 

Kurrë! Ndoshta, do më vrisni me Poezinë...
 

(Gra, nuk më vdes Poezia erotike po Sot më vrasin trusakatët)

Nuk më vdes rakia e rrushit. Dëllinjave

E, as poezia erotike. Xhadia besnike.

Po, më vdesin masat pakrye Qeveritare:

Që, m’i kanë mbyllë Tavernat. Lirinë

Gratë e mia besnike. Dhe, Poezinë.
 

Përinatë, hip zbres shkallëve të betonit

Sheshi, “Skënderbeu”. Anës shqiptare

Dhe, matanë Urës Gurit. Anës “maqedone”:

Aleksandrit Madh. Dihet, te “Parku i garve”.
 

Nuk më vdes rakia e rrushit. Dëllinjave

Dardhave gorrice të Xha Derallës:

Luftë i shpalla Pandemisë. “Armikut”

Mejdan me poezi, te “Parku i Grave”.
 

Po, me vite më vrasin trusakatët e pabesë

Dhe, më ringjallin: Gratë e mia besnike...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat