Gegënishtja nuk është dialekt, është gjuha shqipe vet!

Kultura

Gegënishtja nuk është dialekt, është gjuha shqipe vet!

Nga: Adem Bytyqi Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 20:41
Autori

U ndjeva tepër mirë kur lexova një artikull të një mendimtari dhe gjuhëtari, i cili në mes tjerash argumentonte me fakte dhe shembuj shkencor se Gegënishtja nuk është dialekt, por është gjuha më e vjetër në botën e gjuhëve indo- Europiane.

Për fatin e mirë, kjo gjuhë nuk vdes kurrë siç është rasti me latinishtën dhe disa gjuhë të popujve të vjetër në botë.

Përderisa dialektin e toskërishtës dhe disa trajta të gjuhës gegnishte të shkrira në gjuhen e ashtuqujtur të “shqipës standarde”, e ruajnë dhe herë pas here i heqin dhe i shtojnë diçka shkencëtarët e gjuhësisë. Gjuhën gegënishte e ruan populli dhe vazhdon të komunikojë me këtë gjuhë brez pas brezi.

Për këtë arsye gjuha Gegënishte është gjuhë konstante dhe absolutisht kurrë nuk do ta ketë fatin e gjuhëve tjera të vdekura.

Megjithëse gjuha gegënishte nëse nuk gaboj pasi nuk jam shkencëtar i gjuhësisë, është shumë më e pasur se gjuha e ashtuqujtur e unisuar shqipe me shprehje dhe trajta sintaksore dhe morfologjike, do të duhej të aprovohej si gjuhë e përbashkët kombëtare në vend të gjuhës se unisuar, por pse kjo nuk ka ndodhur në kongrese dhe simpoziume shkëncore të gjuhës shqipe mund të sqarohet në të ardhmen e afërt...

Duke qenë se gjuha është shpirti i kombit, kësaj fushe duhet t'i kushtohet rëndësi e jashtëzakonshme, sepse gjuha është mjeti kryesor përmes së cilës në mënyrën më të mirë dhe më të saktë shpjegohet dhe kuptohet çdo realitet tjetër shkëncor, të cilat pa rreshtur i hulumton, studion dhe zbulon mendja e njeriut për përmbushjën e interesave dhe nevojave të njerëzimit...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat