Amaris, bekim nga Zoti -mbeskëzës që sot mbushi 4 muajshe

Kultura

Amaris, bekim nga Zoti -mbeskëzës që sot mbushi 4 muajshe

Nga: Albert Habazaj Më: 23 janar 2022 Në ora: 20:41
Amaris Habazaj

Rritet me orë e minuta,
Sikur përkëdhel një ëndërr,
Futur në një shportë me fruta
Dallon se është shumë e ëmbël.
Amaris, me gjuhë të zogjve


Na duket se flet me ne,
Drenushë, nga bot’ e kapronjve
Na vërshtron si melaqè.
Sa e mirë, si buburiskë
Fle në pelenat e bardha,


Dhe kur qan, qesh ëmbëlsisht,
Si lëng i freskët nga dardha.
Të keqen unë, moj Amushe,
Kate, kate, katër muaj,


Me shkëlqim shpirtin ma mbushe
Qesh si engjëll, tek e zgjuaj.
Sa një thërrime e ngrohtë
E njomë, si ujë drite,
E njeh gjyshin, dot s’e thotë
Ja dhe pak, se me ditë rritet.


Perla, si motër e madhe
Nga të gjithë e di më shumë,
I vjen rrotull si sorkadhe,
E puth dhe e vë në gjumë.


S’ gjej dot fjalë për këtë vjershë
Në këto fjalore koti,
Kot shfletoj, se e di vetë:
Amaris, bekim nga Zoti!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat