​“Talia…” përmbyllet me shfaqjen ‘Inspektor Limi’, çmimet e festivalit publikohen nesër

Kultura

​“Talia…” përmbyllet me shfaqjen ‘Inspektor Limi’, çmimet e festivalit publikohen nesër

Më: 28 janar 2022 Në ora: 22:46
Foto ilustrim

Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës” që po mbahet në kuadër të manifestimit ‘Flaka e Janarit 2022”, u përmbyll sonte me komedinë “Inspektor Limi”, nga Lirak Çelaj, me regji të Florent Mehmetit, prodhim i Teatrit Oda, ndërsa siç u tha nga organizatori, çmimet e parapara për këtë edicion do të bëhen publike nesër në mesditë, nga juria vlerësuese e përbërë nga: Arian Krasniqi, dramaturg dhe Shkurte Aliu e Elmaze Nura, regjisore.

Në fakt, Festivali i sivjetmë “Talia e Flakës”, ka qenë skajshmërish i reflektuar prej situatës pandemike dhe masat anti-Covid të ndërmarra nga institucionet përkatëse, të cilat kanë bërë që, tri nga gjashtë shfaqjet e parapara, të anulohen dhe të mos mund të shfaqen para publikut artdashës gjilanas. 

Përgjatë festivalit u dhanë shfaqjet: “Viganët” me tekst të Visar Krushës e regji të Ilir Bokshit, nga Teatri i Gjilanit, shfaqja “Aroma e Hënës” me skenar të Mehmet Krajës e regji të Rozi Kostanit, nga Teatri Kombëtar i Kosovësm, shfaqja “GOF” nga Anton Pashku, me dramaturgji e regji të Shkëlzen Berishës e Teatrit ‘Metropol’ të Tiranës. 

Shfaqja “5 ditë mbret”, e Teatrit “Andon Zako Çajupi” nga Korça nuk mundi të vinte për shkak të masave të reja anti-Covid, ndërsa shfaqjet “Marksistët e Leninistët e Zvicrës” - Teatri “Adriana” nga Ferizaj dhe shfaqja “Stiffler” prodhim nga “Integra”, u anuluan pasi ndonjëri nga pjesëtarët e këtyre trupave teatrore kishte rezultuar pozitivë me Covid-19. 

Sidoqoftë, organizatori u përkujdes që publikut mos t’i mungojnë shfaqjet në netët përkatëse dhe ato u zëvendësuan me reprizën e shfaqjes “Viganët” si dhe komeditë “Hollyshit” dhe “Inspektor Limi”. 

Përndryshe, Juria profesionale e manifestimit të sivjetmë e përbërë nga emra të artit skenik, Arian Krasniqi, dramaturg dhe Shkurte Aliu e Elmaze Nura, regjisore, ka përcjellë të gjitha shfaqjet, dhe është bërë e ditur se vendimi për nëntë çmimet e Festivalit do të bëhen publike nesër në mesditë, e siç dihet trupat teatrore dhe artistët garojnë për këto çmime: Kostumografia më e mirë, skenografia më e mirë, aktorja më e mira në rol dytësor, aktori më i mirë në rol dytësor, aktorja më e mirë në rol kryesor, aktori më i mirë në rol kryesor, regjia më e mirë, shfaqja më e mirë dhe teksti më i mirë. 

Kur jemi te shfaqja përmbyllëse e Festivalit, komedia “Inspektor Limi”, prodhim i Teatrit Oda, ishte e tillë sa për mbi 60 minuta sa zgjati, me humorin e lehtë në të, ka kënaqur publikun e shumtë në sallë, sidomos loja e aktorëve: Adrian Morina, Nëntor Fetiu, Kushtrim Sheremeti, Kastriot Grajqevci, Daniela Markaj dhe Lirak Çelaj. 

Ngjarja ishte e fokusuar në një kafene lagjeje, ku klientët e zakonshëm përfshijnë një shkencëtar që pretendon të ketë zbuluar makinën e kohës, por që askush nuk beson; pronari i kafenesë, një diler i drogës i cili imponon e tmerron dy të parët, një gënjeshtar patologjik dhe nëna e tij me të cilën ka një marrëdhënie posesive, kamarierja e cila ka aspirata për muzikë moderne e cila vetëm muzikës nuk i ngjan dhe agjenti i fshehtë i antidrogës, Inspektor Limi. 

Inspektor Limi ndikon si katalizator i ngjarjeve që zbërthejnë anën e fshehtë të këtyre karaktereve, të cilët deri më tani kuptojmë se janë fshehur pas roleve të tyre, duke pasur misione të fshehta dhe kontradiktore me karakterin e tyre parësorë, duke shkaktuar një transformim të papritur për publikun, që në fund i shpërbleu me duartrokitje të gjata. 

Përndryshe, përveç që nesër do të bëhen të ditur fituesit e çmimeve të festivalit ‘Talia’, aktivitetet e manifestimit “Flaka e Janarit 2022” do të vazhdojnë deri më 31 janar, ku sipas programit, janë të parapara Festivali i këngës për fëmijë (29 janar, ora 17:00) dhe i muzikës popullore (31 janar ora 19:00 ) si dhe Ora e Madhe Letrare (31 janar, ora 16:00).  

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat