Shtrenjtë na kushtoi kjo histori, barra më e rëndë bie mbi tonën shoqëri...

Kultura

Shtrenjtë na kushtoi kjo histori, barra më e rëndë bie mbi tonën shoqëri...

Nga: Xhelal Hoxha Më: 15 maj 2022 Në ora: 09:15
Xhelal Hoxha

Në histori, ndër vite e shekuj njerëzimi besuan: 

në Tevrat, Zebur, Bibël e së fundmi edhe n'Kuran...

"Pak pati e ka engjuj-(melaqe) 

Shumë, më shumë pati, dhe ka djaj-(shejtan)"...

Shtrenjtë na kushtuan këto shpërfytyrime

Na kushtoi stërkeqje e me tjetërsime.

Herë n'xhami, herë n'teqe e herë n'kisha; 

Ata gjenin dëfrim, e populli shikonte sehir...

Atë, gjysh e stërrgjysh besonin në mënyrë ndryshe... 

Bijtë e nipat ato i vendosën në mëdyshje:

Për të mbuluar turpin, më pastaj, u bënë; Hoxhë e Haxhi 

E prapa skene; mafioz, hafi, drogagji e dilingji!

Me para të pista blenë tituj, 

mbi  tituj e stërtituj  se ishin të pasur

E të bëmat ju dilnin në shesh 

si mbi ujë del kungulli i kalbur 

"Populli do të thoshte:

Ju doli qumështi mbi përshesh"...

Në Shtëpinë e zotit ulen në rendinë e parë...

Për të zbardhur fytyrën e zezë dhe mëkatet për t’i larë!

Kam frigë se vjen koha paralizohen duartë e këmbët

Kur të mëdhenjët hanë molla, të vegjëlve iu mpihen dhëmbët?!

Dhe që kahje të rrezikëshme do marrin këto histori

Barra më e rëndë bie mbi tonën shoqëri...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat