​Hapet Festivali Kombëtar i Artit Popullor në Koprivshticë të Bullgarisë

Kultura

​Hapet Festivali Kombëtar i Artit Popullor në Koprivshticë të Bullgarisë

Më: 6 gusht 2022 Në ora: 19:00
​Hapet Festivali Kombëtar i Artit Popullor në Koprivshticë të Bullgarisë

Të shtunën në mëngjes u mbajt në Koprivshticë ceremonia zyrtare e hapjes së Festivalit Kombëtar të Artit Popullor.

Në këtë aktivitet mori pjesë ministri në detyrë i Kulturës Velislav Minekov.

Ai theksoi se festivali Koprivshtitsa është pjesë e identitetit kombëtar të bullgarëve.

Festivali i Koprivshtitsa ekziston që nga viti 1965 dhe është shtuar në Regjistrin e praktikave të mira të UNESCO-s për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore jo materiale në dhjetor 2016.

Edicioni i këtij viti pritet të përfshijë më shumë se 6.500 grupe këngësh e vallëzimi dhe interpretues individualë nga 28 rrethet administrative të Bullgarisë.

Këngët e Dobrudja dhe Trakisë, ritmet e veriorëve dhe gajde e maleve Pirin dhe Rodope po luhen për tre ditë në zemër të Sredna Gora (vargmalit në Bullgarinë Qendrore), theksoi kryetari i komunës së Koprivshticës, Boyka Dyulgiarova.

Në emër të presidentit Rumen Radev u lexua një fjalim urimi. Përshëndetje dërguan edhe qeveritarët rajonalë të rajonit të Sofjes, Haskovës dhe kryetari i komunës Elin Pelin./BTA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat