​Vdes legjenda e Motown Records, Lamond Dozier

Kultura

​Vdes legjenda e Motown Records, Lamond Dozier

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 23:25
Lamond Dozier

Këngëtari, kompozitori amerikan dhe legjenda e Motown Records, Lamond Dozier, ka vdekur në moshën 81-vjeçare, njoftoi sot familja e tij.

Dozier qëndron pas hiteve të artistëve si The Supremes, Four Tops dhe Isley Brothers.

Ai vdiq në shtëpinë e tij të hënën. Dozier ishte një nga anëtarët më të njohur të treshes së kompozitorëve së bashku me vëllezërit Brian dhe Eddie Holland.

Grupi Holland-Dozier-Holland shkroi dhjetëra këngë në krye të listave, duke përfshirë 10 deri në 12 hite, duke përfshirë më të famshmen "Baby Love".

Treshja u fut në Sallën e Famës të Këngëtarëve në 1988 dhe Sallën e Famës Rock and Roll në vitin 1990.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat