Arti në zi / Shuhet kineasti i mirënjohur, Kristaq Dhamo

Kultura

Arti në zi / Shuhet kineasti i mirënjohur, Kristaq Dhamo

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 16:55
Kristaq Dhamo

Kineasti i mirënjohur Kristaq Dhamo është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur nga regjisori Joni Shanaj. Ky i fundit informon se kineasti u shua pranë dy vajzave dhe bashkëshortes së tij, arkeologes Dhorka Dhamo.

Kristaq Dhamo lindi më 20 Pril 1933 në Fier. Ai mbaroi studimet në Institutin e Lartë kinematografik në Budapest, Hungari.

Më pas nisi të punojnë në Film Studio-“Shqipëria e Re” dhe realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë “Tana”, më 1958.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat