​Në Bullgari mbahet festivali vjetor i balonave me ajër të nxehtë

Kultura

​Në Bullgari mbahet festivali vjetor i balonave me ajër të nxehtë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 16:25
Foto ilustrim

Një festival vjetor i balonave me ajër të nxehtë Balloon Fiesta, u zhvillua në shkëmbinjtë e Belogradchik midis 22 dhe 25 shtator. Ky është viti i dytë që ngjarja mbahet në këtë vend spektakolar.

Shkëmbinjtë Belogradchik janë një grup formacionesh ranore interesante në shpatet perëndimore të maleve të Ballkanit pranë qytetit Belogradchik në Bullgarinë veriperëndimore.

Vendndodhja është gjithashtu shtëpia e Kalasë Belogradchik, e njohur gjithashtu si Kaleto, një kështjellë e lashtë që i ka rrënjët që nga Perandoria Romake. Ky është një nga vendet më spektakolare të Bullgarisë me pamje mahnitëse të monumenteve natyrore dhe historike.

Balloon Fiesta u realizua me mbështetjen e Fondacionit Amerika për Bullgarinë dhe komunës Belogradchik.

Veprimtaria e këtij viti paraqiti 15 balona me ajër të nxehtë nga Polonia, Rumania, Çekia, Holanda, Franca, Belgjika dhe Bullgaria.

Mbi 400 vizitorë morën pjesë në shëtitjet me tullumbace, si dhe në turne me biçikleta elektrike të shoqëruara me degustim të verës, shëtitje me varkë dragon përgjatë liqenit të Rabishës dhe aktivitete të tjera argëtuese. Turnetë me tullumbace u zhvilluan në mëngjes dhe mbrëmje, brenda katër ditëve të festivalit.

Mbrëmjet Balloon Fiesta përfshinin koncerte dhe festa në natyrë me grupin me bazë në Vidin The Faces, Ogranichitelna Zapoved [Restraining Order] dhe një finale të festës së vallëzimit latin./BTA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat