U mbajt promovimi i librit “Brenda meje, ti” i Erdonita Hebibit

Kultura

U mbajt promovimi i librit “Brenda meje, ti” i Erdonita Hebibit

Nga: Ahmet Pllana Më: 6 dhjetor 2022 Në ora: 13:55
Foto ilustrim

amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, të hënën më 5 dhjetor 2022 u mbajt promovimi i librit me poezi me titull “Brenda meje, ti” i autores së re Erdonita Hebibi. Amfiteatri ishte i mbushur përplotë me dashamirë të librit, familjarë dhe miq, ndërsa ishin prezente edhe mediat. fillim fjalë përshëndetëse foli profesori Milazim Krasniqi, i cili tha se autorja e librit që promovohet sot ka qenë studente e tij në fakultet, në departamentin e gazetarisë dhe ka qenë një studente e dalluar, ndërsa ajo sot punon gazetare në një televizion. Më pas rreth librit të Erdonita Hebibit foli recensentja e librit, profesoresha Leonorë Bruçaj.

Ajo tha se autorja e librit shpalos para lexuesve refleksionin e saj mjaft të qartë përmes shprehjeve të theksuara, duke e kombinuar emocionin me mendimin.

Më tej Bruçaj tha se autorja Erdonita Hebibi duke përdorur figurat stilistike, shpalos universin e saj poetic përmes vargjeve tejet origjinale, që nganjëherë shprehin edhe pezmin e grumbulluar në kraharorin e saj. Pas saj me një vështrim rreth librit u paraqit Ahmet Pllana, krijues dhe lektor i librit, i cili tha se poeten e re e të talentuar për të shkruar e ka nxitur malli dhe dashuria e madhe ndaj babait të saj, i cili nuk gjindet më në jetë. Ai tha se ndonëse ky është libri i parë i saj, Erdonita Hebibi ka arritur që të futet në botën e poezisë dhe ta kuptojë lërimin e poezisë dhe nuk është poezi që i ngjason prozës.

Rreth botimit të librit foli Fatmir Halimi, botues i Shtëpisë Botuese “Prokultpress”. fund, autorja i falënderoi të gjithë për pjesëmarrje dhe ua dhuroi pjesëmarrësve nga një libër të nënshkruar nga autorja. /Ahmet Pllana

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat