​Bullgarët jashtë vendit organizojnë Festivalin folklorik me kauzë bamirësie

Kultura

​Bullgarët jashtë vendit organizojnë Festivalin folklorik me kauzë bamirësie

Më: 7 prill 2024 Në ora: 17:36
Foto ilustrim

Bullgarët jashtë organizojnë edicionin e nëntë të një festivali folklorik bullgar të titulluar "Në sheshin e fshatit të Bullgarisë tjetër". Ngjarja do të zhvillohet në Palma de Mallorca më 11 dhe 12 maj.

Aktiviteti i sivjetshëm do të mbështesë organizimin e trajnimit për gjuhën e shenjave për dhjetë mësues të dëgjimit që punojnë në tri shkolla dhe disa qendra për fëmijët që nuk dëgjojnë.

Trajnimi do të organizohet nga shoqata bamirëse për bullgarët jashtë vendit "Engjëjt për Bullgarinë" dhe Fondacioni "Listen Up", pjesë e Deaf.bg. Për këtë nevojitet një shumë prej 20 mijë levë bullgarë, thanë organizatorët në një publikim në Facebook.

Sipas tyre, në Bullgari ka rreth 5000 fëmijë të shurdhër dhe vetëm tri shkolla me 900 vende, madje në këto shkolla nuk ka lëndë të gjuhës së shenjave dhe e mësojnë atë vetëm duke komunikuar me njëri-tjetrin. Në botim thuhet se gjuha bullgare e shenjave do të hyjë në shkollat speciale në vitin 2026, por ende nuk ka mësues që e njohin gjuhën e shenjave.

Trajnimi i mësuesve do të përfshijë gjashtë punëtori dhe orë javore të udhëhequra nga pesë mësues të shurdhër të gjuhës bullgare të shenjave. /BTA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat