Rrugëtimi i tretë magjik i poetes Seli Murati në mallin dhe dashurinë

Kultura

Rrugëtimi i tretë magjik i poetes Seli Murati në mallin dhe dashurinë

Nga: AGIM DESKU Më: 15 prill 2024 Në ora: 15:31
Foto ilustrim

Dje më 14 prill ,2024 nga Shtëpia Botuesi ‘’LIBRI IM ‘’në Pejë për lexuesit e fjalës se bukur artistike doli vëllimi poetik’’MJELLMA E LIQENIT’’-Poezi nën përkujdesjen e stafit mjaft të talentuar të kësaj shtëpie botues,si dhe me fjalën përkitazi me vëllimin poetic të poetit mjaft të talentuar Fatmir Minguli nga Durrësi ,si dhe në redaktimin poetin Safet Hyseni dhe konsulentit Agim Desku.

Mall o mall! Qё vjen e shkon

Vjen e shkon e prap vjen,

Mall qё len nga perёndon

Len e vjen e zjen e bren;

Malli mallin mё s’e gjen!

Lasgush Poradeci

Tё dashurosh ёshtё si tё

futёsh njё yll nё xhamin e dritares.

Alda Merini

Me vёllimin e saj tё tretё ”Mjellma e liqenit” poetja

Seli Murati shpёrthen botёn e saj tё madhe poetike,

qё e çon poezinё e saj nё nivelet mё tё larta tё

konceptualitetit tё poezisё. Me dy vёllimet e saj tё

para “Pikёllimi i ёndrrёs” dhe “Nga sirtari i

kujtimeve”, kjo poete ka konfirmuar statusin e saj

nё botёn e sotme poetike.

Ajo qё mё bёn pёrshtypje ёshtё se kjo poete nuk

jepet pas numurit tё pafund tё botimeve tё librave

poetikё. Ajo gjithashtu, edhe nё postimet nё

Facebook apo nё portale tё tjera ёshtё e matur, ashtu

siç mori dhe çmimin e tretё nё “Flladin poetik”

kohёt e fundit ku komentet ishin nga mё pozitivet

7

pa harruar dhe shkrimin e prof. Zejnepe AliliRexhepi ku titulli ishte aq konstruktiv “ “Frymёzim

midis Ohrit dhe Torontos tё poetes Seli Murati”.

Le tё vimё te libri i saj i tanishёm me titullin e

legjendave ” Mjellma e liqenit”. E sa rrugё iu desh

kёsaj poeteje pёr tё sjellё kёtё dhuratё mes poetёsh,

miqsh e lexuesve tё thjeshtё!

Mёnyra se si kjo poete, gati e heshtur, detajon

aspektet emocionale, tё çon nё metodat projektuese

me tё cilat ajo sheh tё ardhmen duke e pasur tё

tanishmen para syve tё saj...dhe tё dashurit tё saj.

Prandaj, them se poezia e Seli Muratit ёshtё poezi e

sё ardhmes, e njё tё ardhmeje tjetёr, ndryshe nga kjo

e sotmja. Poezia e saj rёndon mbi shpirtra tё vuajtur,

mbi sy qё mund tё humbasin shkёlqimin e sё

ardhmes, por kurrsesi mbi shpirtra qё dorёzohen.

Merita e redaktorit Safet Hyseni ёshtё se ka ditur tё

radhisё sё pari poezitё me subjektin e mallit si

fenomen, sё dyti qiellin plot yje metaforikё dhe...sё

fundi na çon bashkё me poeten aty te brigjet e

liqenit tё mjellmave, liqenit tё Ohrit.

Unё e pёrgёzoj pёr kёtё ndarje dinjitoze qё nё fund

tё fundit ёshtё meritё e vetё poetes Seli Murati.

***

Poezia e kёtij vёllimi ёshtё njё bashkёbisedim i

pёrhershёm, ajo bisedon me gjithçka frymore dhe

jo frymore, nё tokё e nё qiell e jo frymorёt i ngjall

me vargjet e saj duke i injektuar lёngun jetёsor tё

emocioneve. Kёshtu lindin metaforat e pafundme tё

librit “Mjellma e liqenit”!

8

Brenda çdo poezie nё kёtё libёr, hyn e gjithё bota

ku ndrimi i stinёve pёr poeten nuk ka rёndёsi sepse

ajo me stilin e saj psikologjik i ve ndjenjat e

njerёzve nё peshoren e saj mitologjike ku e

padukshmja dhe e dukshmja ndihmojnё nj era

tjetrёn pёr kuptimin aq tё vёshtirё tё absolutes nё

jetёn tonё.

Eshtё e vёrtetё se tё gjitha poezitё e vёllimit

“Mjellma e liqenit” flasin pёr dashurinё por nuk

kemi tё bёjmё me njё renditje tё zakonshme siç

ndodh nё shumё libra poetikё tё ditёve tona. Ky

libёr ёshtё njё “Evgjeni Onjegin”, ёshtё njё

bashkёbisedimesh mes tё dashurёs dhe tё

dashurit...

Dhe poetja mbetet optimiste sepse njeh forcёn e

dashurisё, forcёn e syve, sepse nёpёrmjet syve,

shikimit dhe ngjyrёs sё tyre ajo sheh qiellin dhe yjet.

A nuk janё yjet ata qё na tregojnё fatin, neve

tokёsorёve! Dhe fati ёshtё i bindur ndaj hyjnisё sё

yjeve e si rrjedhojё edhe bindet nga shikimi i syve

tё zinj.

Poezia “Sytё e tu tё zi” ёshtё njё sinfoni e syve tё

zinj ku: “me ata sytё e tu dritё/ zbrite dёshirat si

meteor/ mbi atё qerpikin tёnd tё zi,/ hap sytё e

ёmbёl, mё buzёqesh/ marr njё shkёlqim, njё

vёshtrimi tё ri,/ si premtim nё shtatё vija tё qiellit.../

* * *

“Befasia e metaforave”- do ta quaja librin e kësaj

poeteje. Që në poezine e parë të vëllimit ndeshesh

me metaforën e rrallë “ ёshtë malli që rudhet ashtu

9

nën lëkurë” e që i hap rrugën liqenit apo detit të

metaforave. Nёse do të bënim një studim analitik të

specializuar atëhere këtë libër do ta quaja edhe

“Libri i metaforave të poetes”.

Janë metafora të një poeteje grua e cila ka tjetër

shikim ndaj mallit, dashurisë dhe largësive

universale në jetën e sotme. Ajo është në rrugëtimin

e saj plot metamorfoza të njëpasnjëshme sepse

malli, ky shqetësim absolut në shpirtin e njeriut për

poeten herë bëhet urë e herë rreze drite.

Ajo është emigrante që lidh urat shpirtërore në

harkun gjeografik Ohër- Toronto - Ohër... e që prej

këtyre urave ajo shpërthen në zbulimin e

emocioneve të cilat janë themeli i librit poetik

“Mjellma e liqenit”. Në poezinë “Dëgjoje zemrën”

ku “zëri i saj vallëzon si flutura në ajër”, absurdja

mposht konkreten duke forcuar njëkohësisht idenë

e jetës reale. Kjo lidhet edhe me misticizmin e

veçantë që poetja Seli Murati e shpreh me forcë

duke treguar dhimbjen që mëkati shkakton. Kjo

dhimbje, kjo ndjeshmëri femërore ndaj mëkatit

zgjidhet përmes misticizmit të vetë poetes “Ti yll i

heshtur më thuaj/ Ç’emër t’i vë kësaj ndjenje.../

Përgjigjen lexuesi e merr te poezia tejet shpirtërore

“Vetmisë”.

Nga malli poetja kalon në qiejt plot me yje ku

ëndrrat dhe ndriçimi i yjeve janë e njejta gjë për

poeten. Poetja komunikon me qiellin dhe elementët

e tij. Jo më kot unë e kam shkruar se kur thua “poet”

ke thënë dhe fjalën “profet”!

Udhëtim i çuditshëm i poetes ёshtё poezia në këtë

10

vëllim të saj të ri. Duke filluar uverturën e udhёtimit

të saj poetik me konceptualitetin e fjalës “mall”, ajo

na çon në qiejt poetikë e duket sikur prej ndriçimit

të yjeve të saj të dashur gjen rrugën për të shkuar te

liqeni i mjellmave, aty në fëmijërinë e saj.

E në këtë udhëtim janë dy të dashuruarit, është një

botë e tërë që duket dhe një tjetër botë, ajo e

padukshmja, e brendshmja, skena të së cilës poetja

na i jep me gjuhën e simbolizmës. Metafora tashmë

ka për krah simbolet.

Gjithçka luhet në skenën e optimizmit, një

optimizëm i parë ndryshe nga shumë poete femra,

të cilat kalojnë vazhdimisht në pezimizëm, kurse për

Seli Muratin “ dashurinë e kemi si ajri/ është jetë

për ne të dy.”

Dhe fillon loja e syve! Uvertura e mallit vazhdon

me sinfoninë e syve të zinj. Eshtë kjo sinfoni që

ndërton botën e magjishme plot fantazi ku vargu

fantast është i martuar me vargjet e jetës së

zakonshme. Seli Murati kompleksin e metaforave

qiellore e zbret në tokë dhe..” vesha tesha të bardha

prej reje/ dhe pres të më ngroh i yti diell/ si unaza

në gisht të jem pranë teje”.

Përpunimi i ideve me forcën e figurave origjinale

artistike nga poetja lidhet me natyrën që e ndihmon

ta bëjë syrin si yllin në errësirën e qiellit dhe të

tokës. Ajo ёshtё universale teksa brenda titujve tё

poezive mbi dashurinё thur subjekte tё pafund tё

jetёs. Mjafton t’i kushtosh pak vёmendje çdo poezi

dhe do tё kuptosh se nga sytё e tё dashurit, nga ajo

puthje e pritshme lёvizin skenat e shumta tё jetёs.

11

***

Dhe durimi i poetes ёshtё i madh. Mezi pret tё vijё

te pjesa e tretё e kёtij vёllimi, te fantazia “Mjellma

e liqenit”.

Kur lexon kёto poezi pёr liqenin e Ohrit dhe

mjellmat e tij, ndёrmend mё vjen njё pasazh nga

interneti qё flet pёr Lasgush Poradecin: “…ai kishte

njё muaj qё pёrgjonte ardhjen e mjellmave nga

Ohri. Ato ende s’kishin fluturuar mbi liqen, sepse

nuk kishte ardhur nata e shenjtё e qirinjve qё

lundronin mbi ujё.”

Edhe nё poezitё e Seli Muratit pёr kёto mjellma

kanё magjinё e sё shenjtёs, ёshtё vala e liqenit qё “

mё rrite e mё bёre perri”.

E pse jo!? Kush tha se personazhet e legjendave

nuk jetojnё? Liqenet gjithmonё kanё pasur

perёndeshat e tyre e jo mё kot mjellmat jetojnё nё

brigjet e kёtij liqeni, por duhet t’i shohёsh nga afёr

e ke pёr tё kuptuar se mjellma ka transformimet e

saj nga femёr nё mjellmё dhe nga mjellma nё femёr.

Poezitё e Seli Muratit janё njё kombinim i

pёrsosur i bukurive tё binomit mjellmё- liqen me

dashurinё dhe mallin e pёrhershёm siç shkruan nё

poezinё brilante “Me ty”:

Largёsitё i mas me sy zemre

Dhe valёt me dashuri i qetёsoj

Njё ditё Mjellma ime e dashur

Me ty bashkё do tё notoj.

12

Nё pjesёn e tretё “Mjellma e liqenit” kemi njё

pjekuri tё mendimit, gjё qё lidhet me kthimin e

poetes nё viset e saj, aty ku “Pranё bregut tё

liqenit…/ njё kafe pija me ty”. Dhe me kёto poezi

ajo shoqёrohet nga heshtja. Poezia “Heshtja qё flet”

ёshtё kryepoezia e gjithё vёllimit sepse poetja

filozofinё e heshtjes e ka nё qendёr tё vёmendjes,

ёshtё si tё thuash moto e jetёs sё saj. Ajo shprehet

me zёrin e heshtjes e ndёrmend tё vjen libri i

filozofes H. P. Blavatskij me titullin “Zёri i

heshtjes”.

Seli Murati nuk na ka dhёnё thjeshtё libёr me

poezi, por ka vёnё para lexuesve njё pjesё sё

filozofisё sё jetёs, jo vetёm tё jetёs sё njё poeteje

femёr, por pёr tё gjithё. E brenda kёsaj filozofie

vargjet e poezisё sё Selit, ashtu si vetё heshtja e

liqenit, yjeve dhe natyrёs qё e rethon, ndriçojnё

shpirtin njerёzor dhe emetojnё dashurinё dhe

optimizmin.

Fatmir Minguli

Durrёs, korrik 2021

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat