Shuhet aktori Vasillaq Godo, themelues i teatrit 'Petro Marko' në Vlorë

Kultura

Shuhet aktori Vasillaq Godo, themelues i teatrit 'Petro Marko' në Vlorë

Më: 21 maj 2024 Në ora: 10:59
Vasillaq Godo

Është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare aktori Vasillaq Godo.

Aktori u lind në Vlorë, më 15 shkurt 1943. Vasillaq Godo ishte një ndër aktorët themelues të teatrit “Petro Marko” të Vlorës, ne vitin 1962. Mbaroi Institutin e Larte te Arteve për aktor, ne vitin 1967. Ka realizuar mbi 90 role, duke qenë ndër aktorët kryesore të këtij teatri.

Është protagonist në premierën e parë të teatrit të Vlorës te drama Fundosja e Skuadrës e Spahivogli.

Kroçera gjigande me turistë nga e gjithë bota ndalet në Sarandë, Rama: Prologu i një viti turistik të shkëlqyer

Ka spikatur për lojën e tij realiste, me një zë të plotë, i parapëlqyer për te jetësuar figura epike, heroike, duke gërshetuar aty me maturi dhe sens artistik anët e madhërishme me ato humane, sikundër janë Hodoja te Lidhur si Fishekë Gjerdani, Batoja te Jatagani, Isa Boletini te Besa e Trojeve etj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat