“Mirdita dobar dan” i shqetëson, Trajkoviq reagon për festivalin

Kultura

“Mirdita dobar dan” i shqetëson, Trajkoviq reagon për festivalin

Më: 19 qershor 2024 Në ora: 13:43
Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq

Kryetarja e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka vlerësuar sot se pjesëmarrësit e festivalit “Mirdita, dobar dan” janë pjesa më tolerante e shoqërisë kosovare dhe se janë “më e nevojshme dhe më e çmuar në këtë kohë tensionesh”.

“I nënshkruan të gjitha marrëveshjet, i mbyllën institucionet serbe në Kosovë, e pranuan normalizimin (të paktën në letër), por i shqetëson ‘mirdita, dobardan. Dhe pjesëmarrësit e atij festivali janë pjesa më tolerante e shoqërisë kosovare – ata që janë më të domosdoshmit dhe më të çmuarit për ne në këtë kohë tensioni”, ka shkruar Trajkoviq në rrjetin social X.

Festivali “Mirdita, dobar dan” i cili mbledh artistë, luftëtarë të të drejtave të njeriut, aktivistë të paqes dhe figura publike nga Kosova dhe Serbia, do të mbahet në Beograd nga data 27 deri më 29 qershor.

Kundërshtimin e mbajtjes së festivalit e kanë shprehur disa organizata dhe parti serbe, si dhe zyrtarë shtetërorë, përfshirë kryetarin e Autoritetit të Përkohshëm të Qytetit të Beogradit, Aleksandar Shapiq dhe Ministrin e Punëve të Brendshme, Ivica Daçiq, i cili thirri nga organizatorët që të konsiderojnë anulimin e festivalit, sepse është një tubim “me rrezik të lartë”.

Një pjesë e publikut kundërshtoi mbajtjen e festivalit më 28 qershor, kur Serbia feston festën fetare dhe shtetërore Vidovdan, në kujtim të betejës në Kosovë ku u përplasën ushtritë serbe dhe turke në vitin 1389, kështu që programi i festivalit për atë ditë u zhvendos në qershor. 27 dhe 29.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat