Kurti nesër takohet me Josep Borelin, mediat serbe: Topi është në oborrin e Kosovës

Lajme

Kurti nesër takohet me Josep Borelin, mediat serbe: Topi është në oborrin e Kosovës

Nga: N. Sh. Më: 6 dhjetor 2021 Në ora: 15:57
Josep Borrel dhe Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili nesër do të marrë pjesë në takimin e Këshillit të Stabilizim-Asociimit ndërmjet BE-së dhe Kosovës në Bruksel, do të takohet edhe me ministrin e Jashtëm të BE-së, Josep Borel, raportojnë mediat serbe, shkruan gazeta “Bota sot”.

Takimi do të jetë një mundësi për ndërmjetësuesit e BE-së që të diskutojnë edhe një herë mundësinë e mbajtjes së një dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës në një nivel të lartë politik deri në fund të vitit.

Ndërsa Kurti, para se të arrijë në Bruksel, thotë se ndërmjetësuesit e BE-së janë ata që duhet të “vlerësojnë nëse do të dërgojnë ftesa” për raundin e ri të bisedimeve, nga Brukseli përgjigjen se topi është ende në oborrin e Kosovës.

"Ne e kemi bërë të qartë se parakusht për takimin e ardhshëm është gatishmëria e të dyja palëve për të rënë dakord për rezultate konkrete në dobi të qytetarëve të tyre. Kontakti i fundit midis Borel dhe diplomacisë së anijes në emër të tij nga ndërmjetësi i BE-së Miroslav Lajçak”, ka thënë Peter Stano.

Rrethet diplomatike në Bruksel shtojnë se “dihet qartë” se cila palë duhet të tregojë konstruktivitet dhe gatishmëri për një vazhdim të qëllimshëm të dialogut.

“Shumë gjëra do të jenë më të qarta pas takimit të mes Kurtit dhe Borelit”, përfundojnë në Bruksel.

Më herët presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka theksuar se Beogradi “kërkon dhe dëshiron bisedime me Prishtinën në të gjitha nivelet dhe për të gjitha temat”.

Ministri i Jashtëm i BE-së, Borel, ka ftuar vazhdimisht presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe Albin Kurtin që të takohen në Bruksel deri në fund të vitit.

Qëndrimi i Miroslav Lajçak se takimi ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës në nivel të lartë politik duhet të caktohet nëse ka mundësi për progres dhe hapa përpara, gjë që nuk është dëshmuar të jetë rasti në dy raundet e fundit të bisedimeve ndërmjet Vuçiqit dhe Kurtit në Bruksel.

Pas takimeve mes Vuçiqit dhe Kurtit në mes të qershorit dhe korrikut, konkluzioni ishte se të dyja palët mbetën në qëndrimet e tyre diametralisht të ndryshme dhe e vetmja marrëveshje ishte që dialogu të vazhdojë.

Ndërkohë, sipas BE-së, nuk ka pasur progres në dialog.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat