Vërtetë serbët janë të çmendur – edhe gjyqtarja serbe që dëshmoi në Hagë e mohon masakrën e Reçakut

Lajme

Vërtetë serbët janë të çmendur – edhe gjyqtarja serbe që dëshmoi në Hagë e mohon masakrën e Reçakut

Nga: N. Sh. Më: 15 janar 2022 Në ora: 11:34
Danica Marinkoviç

Gjyqtarja serbe Danica Marinkoviç, e cila dikur paraqiti prova për Raçakun dhe dëshmoi në gjykatën e Hagës, është deklaruar përsëri për masakrën e Reçakut.

“Gjykata e Hagës e pranoi të vërtetën se nuk ka pasur masakër në Raçak”, tha Marinkovic duke vënë në dukje se askush nuk i mohoi provat që ajo paraqiti, veçanërisht jo “ekspertët” nga Prishtina, shkruan Kosovo online, transmeton gazeta “Bota sot”.

Ajo ka deklaruar se prej 23 vitesh përsërit atë që ka parë që në ditën e parë dhe atë që ka mbledhur si provë.

"E vërteta është në anën tonë. Atë që unë e vërtetova dhe vërtetova, askush nuk e mohoi, sidomos as ekspertët nga Prishtina. Ata e dinë të vërtetën, por u shkon për shtat të manipulojnë, nga mashtrimet dhe gënjeshtrat e thënë nga William Walker në atë kohë. Askush nuk ka qenë përgjegjës për këtë deri më sot," tha Marinkoviç.

Ajo theksoi se edhe shqiptarët e dinë këtë të vërtetë dhe se fakti që ende nuk i lejojnë serbët të thonë atë që është në kundërshtim me qëndrimin e tyre për Reçakun, është shkelje e të drejtave të njeriut.

“Është shkelje e të drejtave më elementare të njeriut, nuk respektohet e drejta e serbëve që të thonë të vërtetën në favor të tyre, e shihni sa serb janë arrestuar pa bazë ligjore, veprat e tyre janë të sajuara, sillen dëshmitarë të rremë, është e turpshme dhe e lejuar nga bashkësia ndërkombëtare, e cila duhet të mbrojë të drejtat e të gjithëve, veçanërisht të popullit serb që jeton atje”, tha Marinkoviç.

Ajo gjithashtu deklaroi se gjykimi i Ivan Todisijevic ishte një turp dhe precedent për shkak të deklaratës së tij për Reçakun, se ndaj Todosijevicit iu bë një padrejtësi e madhe dhe se ai fillimisht u dënua pa asnjë provë, sepse në të nuk kishte elemente të krimit. deklaratë.

Gjykata Supreme në Prishtinë e rrëzoi aktgjykimin e departamentit special të Gjykatës Themelore në Prishtinë, i cili e dënoi Todosijevicin me dy vjet burg për “nxitje të urrejtjes, përçarjes dhe intolerancës kombëtare” dhe vendosi të kthejë gjykimin për një ngjarje që nuk ka ndodhur fare.

“Njeriu tha të vërtetën dhe e vërteta që unë e di, duke kryer hetimet dhe duke paraqitur provat, është se nuk ka pasur masakër të civilëve të pafajshëm shqiptarë në Reçak. Ne vërtetuam se në Hagë ku dëshmova, askush nuk u akuzua apo i dënuar”, tha Marinkoviç.

“Serbët hyjnë nëpër shtëpi, i kontrollojnë dhe i arrestojnë, gjë e tillë nuk ka askund. Drejtësia është e ndaluar për ne serbët”, thotë Marinkovic.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat