Plani B i serbëve nëse nuk lejohen të votojnë në Kosovë për Referendum

Lajme

Plani B i serbëve nëse nuk lejohen të votojnë në Kosovë për Referendum

Më: 15 janar 2022 Në ora: 15:57
Ilustrim

Portali i lajmeve serbe shkruan se kanë informacione jo-zyrtare se serbët e Kosovës do të votojnë për Referendumin e 16 janarit në Rashkë të Serbisë.

Aleksandër Arsenijeviç, kryetari i GI Srpski, në një deklaratë ka konfirmuar se kanë informacione se punëtorët e institucioneve në Veri të Kosovës do të shkojnë të votojnë në Rashkë ku është organizuar votimi në ora tetë.

Gjithashtu Arsenijeviç ka bërë thirrje serbëve në Kosovë që të protestojnë, pasi që sipas tij, “serbët nuk do të lejohen të votojnë në Kosovë”, shkruan “KoSSev”.

Bashkëbisedues të këtij portali thonë se nëse nuk lejohen serbët të votojnë në Referendum atëherë edhe Referendimi duhet të pezullohet, pasi që “një referendum i tillë nuk do të ishte as legjitim as legal”.

Sipas tyre nëse një referendum i till kalon “hapet kutia e Pandorës për njohjen e Kosovës një ditë”.

“Kur ajo kuti e pandorës hapet, atëherë mund të prisni gjithçka. Është vetëm çështje kohe, dhe nga fundi i vitit do të vie pyetja ‘a jenoi në favor të një marrëveshje me Prishtinën’, ‘A jeni në favor të Kosovës së Pavarur’”, thot Nebojsha Joviç, një qytetar i Mitrovicës së Veriut për këtë portal.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat