VIDEO/ Kush është fantazma e Kievit? Piloti luftarak i Ukrainës MiG-29 bëhet legjendë

Lajme

VIDEO/ Kush është fantazma e Kievit? Piloti luftarak i Ukrainës MiG-29 bëhet legjendë

Nga: P.R Më: 25 shkurt 2022 Në ora: 21:59
Një pilot i pakonfirmuar luftarak ukrainas MiG-29 i quajtur "Fantazma e Kievit" nga përdoruesit e mediave sociale është bërë viral me shumë që pretendojnë se individi rrëzoi disa avionë rusë në betejë. SKREENGRAB/TWITTER

Një pilot i pakonfirmuar luftarak ukrainas MiG-29 - i quajtur "Fantazma e Kievit" nga përdoruesit e mediave sociale - është bërë viral, pasi disa pretendime të pabazuara kanë filluar të pretendojnë se fluturuesi rrëzoi disa avionë rusë.

Përdoruesit e mediave sociale të premten shpërndanë video që dyshohet se tregojnë një avion MiG-29 duke fluturuar në qiell mbi disa qytete në Ukrainë. Në atë që duket të jetë krijimi i një legjende urbane, shumë e quajnë pilotin misterioz një hero dhe "Asi i parë evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore", shkruan media Newsweek, përcjellë “Bota sot”.

Por "Fantazma e Kievit" ka shumë të ngjarë të mos jetë e vërtetë, por përkundrazi një hero imagjinar i krijuar për të forcuar moralin e ukrainasve përballë pushtimit rus.

Një as fluturues është një term që i jepet një aviatori ushtarak që vlerësohet për rrëzimin e pesë ose më shumë avionëve të armikut në luftime ajrore.

Nuk ka asnjë provë se "Fantazma e Kievit" ekziston me autoritetet ukrainase që nuk e konfirmojnë ekzistencën e tyre. Valerii Zaluzhnyi, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, tha në një postim në Facebook të enjten se të paktën gjashtë avionë rusë dhe dy helikopterë ishin shkatërruar në ditën e parë të luftimeve.

"Ju lutemi le të jetë e vërtetë fantazma e Kievit," shkroi përdoruesi i Twitter Jason Calacanis, duke shpërndarë një klip prej nëntë sekondash që tregon një avion luftarak MiG-29 duke fluturuar përtej asaj që duket të jetë një zonë banimi në një qytet ukrainas.

"Unë po i lutem mediave kryesore të raportojnë nëse "Fantazma e Kievit" ekziston me të vërtetë - sikur të jetë e vërtetë që sot një pilot luftarak heroik ukrainas rrëzoi vetëm avionët *6* rusë, ky AS fluturues bëhet menjëherë një simbol nxitës i Rezistenca e Ukrainës ndaj krimeve të luftës të Putinit”, shkroi në Twitter autori dhe avokati Seth Abramson.

 

Abramson ndau një imazh të palëvizshëm që dyshohet se tregon "Fantazma e Kievit" duke fluturuar me një MiG-29 të vjetër, të cilën ai e mori nga një video që qarkullonte gjerësisht, shkruan Newsweek, përcjellë “Bota sot”.

“Përsëri, ne *nuk e dimë* nëse kjo është e vërtetë apo jo”, sqaroi ai.

 

Të tjerë dolën në mediat sociale për të thënë se, pavarësisht nëse "Fantazma e Kievit" është e vërtetë apo jo, piloti është "një frymëzim për të gjithë ne".

"Le të digjen motorët tuaj të nxehtë dhe shpirti juaj kurrë të mos shtypet, Fantazma e Kievit," komentoi një përdorues i YouTube në një video të titulluar, "First Fighter Ace of the 21st Century!? #Ukraine Pilot pretendon 6 Kills in Day 1."

Një tjetër përdorues i Twitter shtoi: "Njerëzit po e emërojnë këtë pilot të vetëm MiG-29 "Fantazma e Kievit". Ai thuhet se ka shënuar 3-4 fitore sot, më pak se një ditë pas pushtimit. Godspeed."

 

Ndërkohë, forcat e armatosura të Ukrainës shpërndanë një video, duke pretenduar se tregonte një MiG-29 ukrainas duke rrëzuar një avion luftarak rus në një përleshje.

Sidoqoftë, ai klip u ngarkua për herë të parë në platformën e ndarjes së videove YouTube dhe u titullua "FANTAZMA E VRASJES SË KIEVIT". Ngarkuesi pohoi në kutinë e përshkrimit të klipit se pamjet janë bërë duke përdorur një simulator dixhital luftimi, shkruan më tej Newsweek.

"Ky filmim është nga DCS, por megjithatë është bërë për respekt për "Fantazma e Kievit". Nëse është i vërtetë, Zoti qoftë me të; nëse është fals, lutem për më shumë si 'ai'”, ka shkruar përdoruesi.

Përleshjet midis forcave të armatosura ruse dhe ukrainase hynë në ditën e dytë të premten, pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një "operacion special ushtarak" në Ukrainë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha të enjten se 137 civilë dhe personel ushtarak ishin vrarë deri më tani që kur Rusia nisi pushtimin.

Në orët e para të mëngjesit të së premtes, forcat ruse dukej se kishin depërtuar në një lagje banimi të Kievit.

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të premten se Moska do të jetë "gati për negociata" nëse Ukraina dorëzohet, shkruan Newsweek, përcjellë “Bota sot”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat