Gjukanoviq mandaton Abazoviqin për formimin e qeverisë së re

Lajme

Gjukanoviq mandaton Abazoviqin për formimin e qeverisë së re

Më: 3 mars 2022 Në ora: 15:27
Dritan Abazoviq dhe Milo Gjukanoviq

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka njoftuar se mandatin për formimin e qeverisë i jep liderit të Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq.

Siç njofton kabineti i Gjukanoviqit, ai propozoi që kryeministër i emëruar të ishte kreu i URA-s, Dritan Abazoviq.

Propozimi i është dërguar nënkryetarit të Kuvendit, Strahinja Bulajiç.

Në shpjegimin e presidentit të Malit të Zi thuhet:

Konsultimet për mandatarin për përbërjen e Qeverisë, në të cilat ishin ftuar përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e Malit të Zi, i kam përfunduar të hënën, më 28 shkurt 2022. Gjegjësisht, duke filluar nga e premtja, më 25 shkurt, kam pasur bisedime me Presidentin Rashko Konjeviç, Presidentin e Social Demokratëve të Malit të Zi (SD) Damir Shehoviç, përfaqësuesit e Lëvizjes Qytetare URA Bozhena Jelushiq dhe Millosh Konatar, Presidentin e Partisë Boshnjake (BS) Ervin Ibrahimoviç, Kryetar i Bashkimit Demokratik të Shqiptarëve (DUA) Mehmed Zenko, Kryetar i Partisë Demokratike, Kryetar i Alternativës Shqiptare (AA) Niko Xheloshi, Kryetari i Forcës Genci Nimanbegu, Kryetar i Partisë Liberale (LP) Andrija Popoviç, nënkryetarë të Partisë Demokratike të Socialistëve DPS ) Jevta Erakoviq dhe Abaz Dizdareviq, Sekretari i Përgjithshëm Aleksandar Bogdanoviq dhe kreu i klubit të saj të deputetëve në Parlamentin e Malit të Zi Danijel Zivkoviq.

Partitë e tjera parlamentare nuk kanë shprehur interes për të marrë pjesë në konsultime për këtë temë.

Përfaqësuesit e GP URA dhe partnerët e tyre politikë më bindën pa mëdyshje se kanë shumicën parlamentare për zgjedhjen e Qeverisë së 43-të të Malit të Zi në Parlamentin e Malit të Zi. Prandaj, mora vendimin që mandatin për formimin e Qeverisë t’ia besojë z. Abazoviq, kryetar i GP URA.

I bindur se është në interesin më të mirë të Malit të Zi që sa më shpejt të jetë e mundur qeveria me kapacitet të plotë, veçanërisht për shkak të sfidave shtesë të sigurisë dhe politike të krijuara nga lufta në Ukrainë dhe reflektimi i saj në stabilitetin e rajonit tonë, pres që Parlamenti malazez të të mbajë një seancë së shpejti. vendos për programin dhe përbërjen e Qeverisë me propozim të kryeministrit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat