​Borrell: Edhe para luftës në Ukrainë, pati ngritje të tensioneve midis Kosovës e Serbisë

Lajme

​Borrell: Edhe para luftës në Ukrainë, pati ngritje të tensioneve midis Kosovës e Serbisë

Më: 20 mars 2022 Në ora: 23:17
Josep Borrell

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell pas vizitave në Shqipëri, Bosnje e Maqedoninë Veriore, deklaroi se është koha për të ecur përpara në integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, ndërsa shtoi se edhe para luftës në Ukrainë kishte ngritje të tensioneve në rajon, veçanërisht midis Serbisë e Kosovës.

Në një blog të tij, kryediplomati evropian shkruan se lufta në Ukrainë sjell kujtime të gjalla të luftërave rreth shpërbërjes së ish-Jugosllavisë në vitet 1990 dhe fillimin e viteve 2000.

“Por edhe para luftës në Ukrainë, pati një ringritje shqetësuese të tensioneve në rajon, veçanërisht brenda Bosnjë-Hercegovinës dhe midis Serbisë dhe Kosovës. Ne kemi parë ndërhyrje nga jashtë që synojnë të destabilizojnë fqinjët tanë dhe të dobësojnë Bashkimin Evropian, veçanërisht përmes fushatave tinëzare dhe të mirë-dokumentuara të dezinformimit të Rusisë”, ka thënë Borrell.

I pari i diplomacisë evropiane tha se gjatë vizitës së tij në Maqedoninë e Veriut, Shqipëri dhe Bosnje-Hercegovinë theksoi angazhimin e BE-së për të mbështetur edhe më shumë Ballkanin Perëndimor dhe për të çuar përpara të ardhmen e rajonit në Bashkimin Evropian.

“E ardhmja e Ballkanit Perëndimor qëndron qartë brenda BE-së - ata nuk janë oborri ynë, por oborri ynë. Ne e njohim zhgënjimin në rajon për vonesat në ecjen përpara në rrugën drejt BE-së. Mbështetja jonë praktike dhe një rrugë e qartë përpara për integrimin në BE janë çelësi për ta mbajtur rajonin të vendosur në këtë rrugë,” ka thënë Borrell.

Për më tepër, kryediplomati evropian theksoi se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë përmbushur të gjitha kërkesat për të filluar negociatat e anëtarësimit me BE-në dhe se ai personalisht është duke punuar për të siguruar që fillimi i negociatave të anëtarësimit të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur.

“Kjo duhet të ndodhë tani nën Presidencën franceze të Këshillit të BE-së. Unë po inkurajoj Maqedoninë e Veriut dhe Bullgarinë që të zgjidhin çështjet e tyre të mbetura dypalëshe si çështje prioritare. Është në interesin e qartë strategjik të BE-së që të ecë përpara”, u shpreh Borrell.

Duke folur për pushtimin rus, Borrell theksoi se sulmi brutal i presidentit Vladimir Putin ndaj Ukrainës “i detyron të gjitha vendet të bëjnë një zgjedhje midis shtetit ligjor dhe sundimit të armës, midis një rendi të bazuar në rregulla dhe një bote agresioni të zhveshur”.

“Me vendet që vizitova, ne jemi të bashkuar në përpjekjen për të ndalur luftën e egër në Ukrainë. Ne duhet të vazhdojmë të punojmë ngushtë së bashku për ta mbajtur Ballkanin Perëndimor të qetë, të qëndrueshëm dhe të vendosur në rrugën drejt BE-së”, ka përfunduar Borrell.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat