Këto ishin pamjet e para të autobusit që u bombardua në Lluzhan të Podujevës – ku u vranë dhjetëra shqiptarë 23 vite më parë

Lajme

Këto ishin pamjet e para të autobusit që u bombardua në Lluzhan të Podujevës – ku u vranë dhjetëra shqiptarë 23 vite më parë

Më: 1 maj 2022 Në ora: 15:50
Foto arkiv

Sot janë bërë 23 vjet nga bombardimi i autobusit në urën e e fshatit Lluzhan të Komunës së Podujevë.

Bombardimi në këtë urë kishte ndodhur mesditën e së shtunës të 1 majit 23 vite më parë (1999), nga forcat ajrore të NATO-s.

Në këtë autobus të linjës Prishtinë – Podujevë nga bombardimi humbën jetën mbi 30 civilë shqiptarë. Tragjedia kishte ndodhur në kohën e intervenimit të forcave ajrore të NATO-s kundër policisë serbe, në periudhën mars-qershor të 1999-s.

Në këtë vend është vendosur pllaka me emrat e të rënëve.

Më poshtë pamjet nga AP:

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat