“Je turpi më i madh i popullit serb”, Bërnabiqi i reagon Trajkoviqit

Lajme

“Je turpi më i madh i popullit serb”, Bërnabiqi i reagon Trajkoviqit

Më: 7 shkurt 2023 Në ora: 10:14
Ana Bërnabiq

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, e ka quajtur politikanen serbe Rada Trajkoviq, si “turpi më i madh i popullit serb”.

Reagimi i Bërnabiqit në Twitter erdhi pasi Trajkoviq për “Danas” kishte thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është duke kërkuar nga amerikanët amnisti për vete dhe familjen e tij e po ashtu për kriminelët në veri të Kosovës, në këmbim të pranimit të propozimit franko-gjerman.

“Ai në fakt po përpiqet t’i heqë të gjitha përgjegjësitë e mundshme nga familja dhe bashkëpunëtorët e tij më të afërt nga mjedisi kriminal, si Zvonko Veselinoviq e Milan Radoiçiq, përmes projektit të afrimit me administratën amerikane”, ka thënë Rada Trajkoviq. “Ai po kërkon amnisti për familjen e tij , veten e tij, si dhe për klanin rreth tij – për atë që duhet të bëjë – të pajtohet me propozimin franko-gjerman për zgjidhjen e çështjes së Kosovës”.

Ndërkohë Bërnabiq ka reaguar duke thënë se “Vuçiqi ka luftuar për ta kthyer Kosovën në agjendën e fuqive botërore”.

“Ti Rada Trajkoviq je turpi më i madh i popullit tonë. Nuk ka më të madh. Është pikë. Konkurrenca këto ditë është e ashpër, por vështirë që dikush mund të arrijë. Aleksandar Vuçiqi luftoi, kur gjithçka kishte përfunduar, për ta kthyer Kosovën e M. sërish në agjendën e fuqive botërore, ai e luftoi vetë. Ky është krimi i tij?” – ka shkruar Bërnabiq.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat