Rritja e numrit të infektimeve në vend, si pasojë e variantit britanik

Maqedonia

Rritja e numrit të infektimeve në vend, si pasojë e variantit britanik

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 16:16
Foto Ilustrim

Lloji i virusit britanik po përhapet me shpejtësi të theksuar. Në rritje është edhe numri i rasteve me Kovid 19 për 4% si dhe personave të hospitalizuar. Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe thotë se për momentin ka kapacitete të mjaftueshme spitalore dhe shtretër të lirë.

 Me të vërtetë ka rritje të numrit të të prekurve. Shihet qartë se ka rritje dhe se një pjesë e rritjes së rasteve i përket llojit britanik, për të cilin dihet se përhapet shpejtë. Është rritur numri i pacientëve që janë hospitalizuar por jo deri në atë nivel t’i rrezikojnë kapacitetet e lira spitalore. Në çfarëdo lloj momenti, të gjitha kapacitetet Spitalore janë të gatshëm që t’i kthehen regjimit të mëparshëm kur i gjithë personeli mjekësor punoi me rotacion’ deklaroi Venko Filipçe, ministër i Shëndetësisë.

Filipçe shton se nuk përjashtohet mundësia për vendosjen e masave të reja kufizuese nëse gjendja vazhdon të japë alarmin.

Lloji i virusit britanik ka simptomat e njëjtë të Kovid 19. Dallimi është vetëm se lloji britanik përhapet me një shpejtësi të madhe, deklaron drejtori i Institutit për Shëndet Publik, Shaban Memeti.

 Shenjat fillestare, simptomat klinike janë të njëjta edhe vdekshmëria është e njëjtë. Parametrat tjerë të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë sigurisht se varen edhe nga gjendja dhe statusi shëndetësor i pacientit, ka sëmundje shoqëruese, anomali diagnostike të caktuara. 2:39 I ftoj të gjithë qytetarët që të respektohen masat të cilat janë theksuar deri më tani. Përdorimi i maskës, distanca sociale dhe dezinfektimi i duarve- pohoi Shaban Memeti, Drejtor i Institutit të Shëndetit Publik.

Gjatë 24 orëve të fundit nëpër Kovid Qendrat në Spitalet e vendit për momentin shërohen 423 pacientë. Numri total i pacientëve pozitiv të cilët shërohen nëpër repartet infektive në kryeqytet dhe në Spitalet e vendit është 671 ndërkaq nëpër Kovid Qendrat ka rreth 400 shtretër të lirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat