Pasaporta e RMV-së është e 44-ta më e fuqishme në botë

Maqedonia

Pasaporta e RMV-së është e 44-ta më e fuqishme në botë

Më: 21 maj 2022 Në ora: 17:43
Foto ilustrim

Prestigjiozja “Henley Passport Index” rendit pasaportat botërore sipas numrit të destinacioneve në të cilat pronarët e tyre mund të udhëtojnë pa vizë.

Indeksi përfshin 199 pasaporta dhe 227 destinacione të ndryshme udhëtimi.

Vendin e parë në këtë listë e ndajnë Japonia dhe Singapori me 192 vende në të cilat qytetarët e tyre mund të udhëtojnë lirshëm. Prandaj pasaportat e këtyre dy vendeve janë sot më të fuqishmet në botë.

Menjëherë pas tyre, me nga 190 shtete, janë Gjermania dhe Koreja e Jugut, të ndjekura nga Finlanda, Italia, Luksemburgu, Spanja… deri në vendin e 44-të, ku renditet Maqedonia e Veriut dhe pasaporta e saj.

Sipas “Henley Passport Index”, me pasaportën e Maqedonisë së Veriut lirisht mund të udhëtohet në 125 shtete.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat