LSM nesër do të protestojë para MPPS-së

Maqedonia

LSM nesër do të protestojë para MPPS-së

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 19:20
Foto ilustrim

Pakënaqësia e punonjësve të sektorit publik është e madhe dhe për këto arsye Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) vazhdon përmes formave të tjera të presionit sindikal, të shprehë pakënaqësi në rrugë.

“Sipas Vendimit të Bordit të Grevës – Kryesia e LSM-së me datë 28.06.2022 nga ora 10:00 deri në orën 13:00 do të protestojë para Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale”, thonë nga LSM.

Sindikatat që ishin sot në bllokadë në Avtokomandë thonë se aftësia e punëtorit dhe e kapitalit duhet të jetë e barabartë.

Ata kërkojnë paga më të larta për 2.800 denarë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat