Emërohet Nunci i ri Apostolik në Shqipëri

Shqipëria

Emërohet Nunci i ri Apostolik në Shqipëri

Më: 10 dhjetor 2020 Në ora: 12:28
Ilustrim

Papa Francescu emëron Nuncin e ri Apostolik në Shqipëri.

Bëhet fjalë për Luigi Bonazzi.

Bonazzi lindi më 19 qershor 1948 në Gazzaniga, Itali. Ai u shugurua meshtar më 30 qershor 1973. Ai ka një doktoraturë në Shkencat e Edukimit nga Universiteti Papnor Salesian (Romë) dhe një Licencë në Teologji dhe në Drejtësinë e Kanunit nga Universiteti Papnor Lateran (Romë).

Ai hyri në shërbimin diplomatik të Selisë së Shenjtë më 25 Mars 1980 dhe shërbeu në misionet diplomatike të Selisë së Shenjtë në Kamerun (1980-83), Trinidad dhe Tobago (1983-86), Maltë (1986-89 ), Mozambik, Spanjë (1991-94), Shtetet e Bashkuara (1994-96) dhe Itali (1986-99).

Më 19 qershor 1999, Papa Gjon Pali II e emëroi atë Kryepeshkop titullar të Atella-s dhe Nuncit Apostolik në Haiti.

Ai u shugurua peshkop në Katedralen e Bergamos më 26 Gusht 1999 nga Kardinali Angelo Sodano. John Paul e quajti Nunc në Kubë më 30 Mars 2004.

Më 14 Mars 2009, Papa Benedikti XVI emëroi Bonazzi Nunc në Lituani dhe Estoni. Ai u emërua Nuncio në Letoni gjithashtu në 25 Mars.

Papa Françesku e emëroi atë Nuncio në Kanada në 18 Dhjetor 2013.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat