Parashikimi javor/ Do të dominojë moti i kthjellët por me temperatura të acarta

Shqipëria

Parashikimi javor/ Do të dominojë moti i kthjellët por me temperatura të acarta

Më: 14 shkurt 2021 Në ora: 15:13
Ilustrim

Vendi ynë u përfshi këtë fundjavë nga reshjet e dendura të dëborës ndërsa për javën që presim përpara parashikohet të dominoj moti i kthjellët por me temperatura të acarta.

Në këtë mënyrë nga dita e hënë deri ditën e mërkurë parashikohet mot i kthjellët në të gjithë territorin me vranësira të pakta kalimtare.

Dita e enjte parashikohet të ketë edhe alternime vranësirash ndërsa java mbyllet me ditën e premte me mot kryesisht të vranët dhe intervale të shkurtra me diell.

Era nesër do të fryjë relativisht intensive me drejtim juglindje - verilindje dhe shpejtësi deri në 15-20m/s kryesisht përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore.

Me kalimin e ditëve itensiteti i erës bie por ajo do të vijoj të fryjë me drejtim kryesor juglindje – verilindje dhe shpejtësi mesatare 1-8m/s.

Për tu theksuar është se për shkak të temperaturave acarta pritet që ngricat dhe akullëzimi të jenë tepër të forta në pjesën më të madhe të territorit dhe kryesisht përgjatë orëve të natës dhe orët e para të mëngjesit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat