Hendeku BE-Ballkan, Forumi Ekonomik i Tiranës: Ka progres, por duhet bërë më shumë

Shqipëria

Hendeku BE-Ballkan, Forumi Ekonomik i Tiranës: Ka progres, por duhet bërë më shumë

Më: 12 mars 2021 Në ora: 16:51
Forumi Ekonomik i Tiranës

Është zhvilluar sot në një formë virtuale Forumi Ekonomik i Tiranës, i cili është një takim i nivelit të lartë i liderëve të ndryshëm politikë, drejtuesve të korporatave etj., të cilët adresuan problemet dhe sfidat kryesore të Shqipërisë dhe çështjeve të tjera të rëndësishme globale.

Forumi u përshëndet nga liderë të ndryshëm të rajonit të Ballkanit, përfaqësues të ambasadave më të rëndësishme në Shqipëri si dhe Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi. 

“Shpresoj që konferenca e parë ndërqeveritare të mund të zhvillohet sa më shpejt që të jetë e mundur edhe nën presidencën portugeze. Komisioni vlerëson që të gjitha kushtet janë plotësuar për mbajtjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare dhe që negociatat për pranimin e Shqipërisë në BE mund të fillojnë. Kjo falë reformave të rëndësishme të sistemit elektoral, sundimit të ligjit, sistemit të drejtësisë duke përfshirë dhe vettingun e gjyqtarëve dhe të prokurorëve, të cilët janë monitoruar nga afër nga Komisioni. Mund të bëjmë më shumë dhe duhet të bëjmë më shumë. Nuk është vetëm në të mirën e Shqipërisë, jo vetëm në të mirën tonë, por në interesin e dyanshëm të kemi progres ekonomik në rajon”, tha Oliver Varhelyi.

Në forumin virtual ishin të pranishëm dhe liderë të rëndësishëm të rajonit të Ballkanit, të cilët e kanë përshëndetur nismën dhe kanë bërë thirrje për më shumë solidaritet mes vendeve të cilat kanë një të ardhme të përbashkët në Bashkimin Evropian.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat