Kandidatja demokrate për qarkun Shkodër, Greta Bardeli: Program për mbështetjen e të rinjve

Shqipëria

Kandidatja demokrate për qarkun Shkodër, Greta Bardeli: Program për mbështetjen e të rinjve

Më: 11 prill 2021 Në ora: 22:25
Greta Bardeli

Mbështetja e studenteve dhe e te diplomuarve të Shkodrës ishte në fokus të takimit të të rinjve me Greta Bardelin, kandidatja e PD për deputete në këtë qytet.

Kandidatja demokrate për Qarkun Shkodër, Greta Bardeli, ka biseduar me te rinjtë e qytetit për problematikat e tyre.

Fokusi i diskutimit ka qenë jeta universitare dhe karriera pas diplomimit brenda Shkodrës.

Vetë të rinjtë kanë ngritur si shqetësim kurrikulat mësimore dhe braktisjen e  universitetit.

“Praktika që kemi bërë ne nuk ka lidhje fare me praktikën aktive.”

“Një nga problemet kryesore që kemi është largimi i të rinjve nga universiteti.”

“Shumë të rinj janë larguar nga vendi sepse nuk kanë parë të ardhme.”

Kandidatja Bardeli ka premtuar se programi i PD për rininë synon praktika, mbështetje ekonomike dhe logjistike për ato që nesër do të jenë profesionistët e të ardhmes.

“Duhet me qenë edhe një mënyrë për të pasur besim te programi i PD-së, që të jeni ekspertë sa më të mirë të fushës dhe të dilni në jetë sa më të zotë në atë që po profilizoheni.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat