Në Korçë projekt për fëmijët e shtëpisë së foshnjave

Shqipëria

Në Korçë projekt për fëmijët e shtëpisë së foshnjave

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 13:58
Foto ilustrim

Korça është një prej bashkive të para ku do të zbatohet projekti që synon rikthimin në familje te atyre fëmijëve që janë lënë në shtëpinë e foshnjës.

Pamundësia ekonomike apo faktorë të tjerë socialë detyrojnë prindërit që ti lenë fëmijët e moshës 0-6 vjeç tek shtëpia e foshnjës në Korçë ndërsa projekti pilot synon që përmes mbështetjes financiare por edhe monitorimit t’i riktheje fëmijët tek familjet e tyre biologjike e në rast se ato janë të papërshtatshme për rritjen e fëmijëve të kalojnë më pas tek familje të tjera kujdestare.

Një fond i dedikuar për mbështetjen e familjeve i është vënë në dispozicion bashkisë por nëse ky fond siguron përmirësimin e kushteve ekonomike mbetet ende e paqartë sesi do të kapërcehen problemet sociale të familjeve apo si do të veprohet edhe në rastet kur fëmija ka vetëm njërin nga prindërit

Në shtëpinë e foshnjës në Korçë janë rezidentë 15 fëmijë 2 prej të cilëve në proces birësimi dhe 2 të tjerë në proces rikthimi tek familja.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat