​Shqipëri, miratohet projekt-buxheti 2022, rritje pagash për disa kategori

Shqipëria

​Shqipëri, miratohet projekt-buxheti 2022, rritje pagash për disa kategori

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 20:49
Foto ilustrim

Këshilli i Ministrave miratoi sot projekt-buxhetin për viti 2022, ku parashikohen rritje pagash për disa kategori, nga policët, mësuesit dhe mjekët. Në përfundim të mbledhjes së qeverisë ministrat njoftuan vendimet e marra për secilin sektor.

Ministria e Rinisë dhe Fëmijëve

Fond për laboratorët

Fond për koduesit e rinj

Ministria e Turizmit dhe Mjedisit

Fond për pastrimin e territorit dhe menaxhimit të mbetjeve

Fond rezervë për bashkitë për menaxhimin e mbetjeve

Projekt për rikualifikim të pikave hyrëse kufitare

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

Financim për fermerët dhe prodhuesit

Fond për rritjen e kapaciteteve të institucioneve të sigurisë ushqimore

Ministria e Kulturës

Shpronësimi dhe restaurimi për zonën e Toptanëve

Ministria e Brendshme

Bonus për punonjësit të policisë për ata që punojnë jashtë vendbanimit

Investime në infrastrukturën digjitale dhe teknologji

Ministria e Drejtësisë

Rriten pagat për punonjësit e policisë së burgjet

Trajtim financiar për Drejtorinë e Antikorrupsionit në ministri

Ministria e Financave

Shpërblim fundviti për pensionistët

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Rritje 10% të ndihmës ekonomike

Rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve me 6%

Ministria e Arsimit

Rritje e pagave për mësuesit me 6%

Rritje e pagave për punonjësit e sektorit psikosocial në shkolla me 6%

Mbështetje për universitetet për bashkëpunimin me universitetet ndërkombëtare

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat