Shtëpitë e padëmtuara, banorët: Duam shtëpitë në lagjet tona, nuk zhvendosemi nga lagjia jonë

Shqipëria

Shtëpitë e padëmtuara, banorët: Duam shtëpitë në lagjet tona, nuk zhvendosemi nga lagjia jonë

Më: 19 nëntor 2021 Në ora: 15:45
Pallati 66 në rrugën "Aleksandër Moisiu"

Banorët në pallatin 66 në rrugën "Aleksandër Moisu" në kryeqytet thonë se nuk janë dakord me vendimin e Bashkisë Tiranë  që pallatet e tyre të shemben.

Ato gjithashtu kërkojnë nga Bashkia të mos i largojë nga lagjia e tyre dhe nëse vendos ti shembë.

Ky është pallati 66 në rrugën "Aleksandër Moisiu" në kryeqytet.

Pas tërmetit të 2019, inxhinierët vlerësuan se është i pabanueshëm.

"Nga 26 nëntori është vendosur të shpërbngulemi në shtëpi me qira".

Banorët  thonë se nuk janë dakord me vendimin e Bashkisë së Tiranës që pallatet e tyre të shemben.

"Bashkisë i them mos u afro, shtëpia jonë nuk është për tu shembur."

Thonë se pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, shtëpitë e tyre i kanë rikonstruktuar.

"E kam rregulluar, nuk luaj nga këtu."

Ata gjithashtu kërkojnë nga Bashkia të mos i largojë nga lagjia e tyre dhe nëse vendos ti shembë.

"Dua të vijnë dhe të shikojnë gjendjen e pallatit, këresat e banorëve. Dua që kur të prishet pallati, të mbarojë ndërtimi të vij prapë këtu."

"Dua metrat katrorë që kam këtu ku jemi."

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat