“Omicron”, Rakacolli: Kush është vaksinuar nuk përfundon në spital

Shqipëria

“Omicron”, Rakacolli: Kush është vaksinuar nuk përfundon në spital

Më: 21 janar 2022 Në ora: 23:46
Mira Rakacolli

Zv.Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli, ka folur për situatën epidemiologjike në vend, ku ditët e fundit ka pasur një numër të lartë raste ditore nga Covid-19.

Në një intervistë për Ora News, Rakacolli është shprehur se varianti Omicron ka një infektueshmëri të lartë, ndërsa shtoi se në krahasim me vitin e kaluar situata është shumë më ndryshe.

Mira Rakacolli: Omicron ka një infektueshmëri jashtëzakonisht shumë të lartë, por ky trend shumë i lartë rritës, nuk është shoqëruar me të njëjtën trend të rritjes së shtrimeve në spitale.

Infeksioni është më i përhapur por është me simptoma me të pakta se ka qenë ajo paraardhëse. Po të bëjmë një krahasim me vitin e kaluar situata është shumë ndryshe.

Mira Rakacolli: Shumica e atyre që janë të shtruar në spitale, janë të pavaksinuar. Siç është i dukshëm shtimi i rasteve të reja ditore është e dukshme efekti që ka vaksina. Njerëzit që janë të vaksinuar nuk përfundojnë në spitale. Kjo është e rëndësishme. Edhe jetët e humbura kanë të bëjnë me persona të cilët nuk janë vaksinuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat