Xhaçka bisedë telefonike me homologun e saj të EBA: Forcim bashkëpunimi në të mirën e përbashkët

Shqipëria

Xhaçka bisedë telefonike me homologun e saj të EBA: Forcim bashkëpunimi në të mirën e përbashkët

Më: 24 janar 2022 Në ora: 17:27
Foto ilustrim

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi sot një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe, HH Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Biseda u fokusua në zhvillimet e fundit në Emiratet e Bashkuara Arabe, bashkëpunimin dy dhe shumepalesh.

Një vend të veçantë gjate bisedës zuri shkëmbimi i mendimeve mbi bashkëpunimin në Këshillin e Sigurimit, ku dy vendet kanë marrë mandatin dy vjeçar si Anëtarë jo të Përhershëm.
Lindja e Mesme do të jetë në fokusin e Shqipërisë gjatë mandatit të saj në KS, u shpreh Ministrja Xhaçka dhe siguroi vullnetin për të punuar së bashku me palën emiratase në avancimin, ndarjen e agjendave dhe prioriteteve në kuadër të KS.

Ministrja Xhacka u shpreh se dënon sulmin terrorist ndaj EBA-s, si një akt në shkelje të të drejtës ndërkombëtare dhe i siguroi homologut të saj solidaritetin e Qeverisë Shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat