Shqiptarja flet për fillimet e jetës në Dubai: Kjo ishte pyetja e parë që më bënin të gjithë

Shqipëria

Shqiptarja flet për fillimet e jetës në Dubai: Kjo ishte pyetja e parë që më bënin të gjithë

Më: 27 janar 2022 Në ora: 08:20
Artenida Gjoni

Shqiptarja tregon fillimet e jetës në Dubai: Kjo ishte pyetja e parë që më bënin të gjithë 

Artenida Gjoni është një vajzë shqiptare, që aktualisht jeton prej 6 vitesh në Dubai. Ajo fillimisht ka nisur të punojë si specialiste marketing, ndërsa aktualisht punon si instuktore salse.

Në një lidhje me “Skype” për “ABC e Mëngjesit”, Artenida tregoi fillimisht se si e mori vendimin për t’u larguar nga Shqipëria, si u përshtat me jetesën në Dubai dhe sa kanë ndryshuar gjërat që nga viti 2016.

“Arsyeja pse e lash Shqipërinë është vetëm spese doja të kisha një karrierë tjetër. Kam studiuar për gazetari dhe e vetmja gjë që doja të bëja është diçka tjetër.

Kisha një diversitet kulture, nga një herë nuk i kuptoja se çfarë thonin se anglishtja ndryshon. Nuk mësohesha dot se është shumë nxehtë. Dimri këtu është si pranvera në Shqipëri.

Askush në Shqipëri nuk më pyeste çfarë feje kam. Sa erdha këtu kjo ishte pyetja e parë që më bënin ishte se çfarë besimi je. Edhe unë habitesha. Kur erdhi Ramazani duhet të visheshim me bluza të gjata.

Një vap s’di ç’të them, por tani gjërat kanë ndryshuar se Dubai nuk është më siç ka qenë 6 vite më parë.

Në fillim ishte hobi, kur isha në Shqipëri mora ca mësime kërcimi. Fillimisht, fillova si asistente ndërsa tani kam klasën time. pjesa më e madhe që vijnë nuk janë kulturë vendase se po e mori vesh familja që vijnë në një kurs kërcimi nuk shkojnë gjërat mirë”, u shpreh Gjoni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat