“Ushtria është gati”, shqiptari flet nga Ukraina: Jemi larg zonës së konfliktit, po bëhet një luftë…

Shqipëria

“Ushtria është gati”, shqiptari flet nga Ukraina: Jemi larg zonës së konfliktit, po bëhet një luftë…

Më: 27 janar 2022 Në ora: 09:56
Aleksandër Dermentli

Një shqiptar, që jeton në Ukrainë tregon për “News24” dhe “BalkanWeb” situatën nga agresioni rus. Kryetari i Shoqatës “Bashkimi i Shqiptarëve të Ukrainës”, Aleksandër Dermentli, tregon se shqiptarët që jetojnë atje nuk kanë frikë nga pushtimi rus.

“Jemi 5 mijë shqiptarë në Ukrainë. Situata ishte mirë, kjo ishte luftë informacionesh, luftë e ftohtë nga Rusia dhe SHBA. Ne nuk kemi frikë, edhe pse jemi shumë larg nga zona e konfliktit. Ne jemi rreth një mijë kilometra larg zonës së konfliktit. Jemi pranë kufirit me Moldavinë”, shprehet ai.

I pyetur nëse vetë ukrainasit kanë frikë nga një luftë e mundshme me Rusinë, ai thekson se ushtria e Ukrainës është gati për gjithçka, ndërsa ka edhe mbështetjen e SHBA dhe NATO-s.

“Ushtarakët e Ukrainës janë gati, janë të mësuar shumë mirë. Ukrainasit nuk kanë frikë nga lufta. Ushtria është e gatshme, edhe SHBA e NATO janë pranë. Ukraina nuk është vetëm”, shton shqiptari Dermentli.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat