Ish-shefi i policisë Sokol Bode ishte arratisur në Angli, si u njoftua policia për kthimin në Berat

Shqipëria

Ish-shefi i policisë Sokol Bode ishte arratisur në Angli, si u njoftua policia për kthimin në Berat

Më: 11 gusht 2022 Në ora: 22:26
Sokol Bode

Mbrëmjen e sotme në Berat është vënë në pranga ish-shefi i stacionit policor të Dhërmiut,Sokol Bode,i cili është dënuar nga SPAK me 8 vite burg në mungesë.

Sokol Bode u akuzua nga ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe më pas nga SPAK si i përfshirë në trafikun e drogës së bashku me grupin e Habilajve.

Në Prill 2022 ish-shefi i Policisë së Dhërmiut, Sokol Bode, u dënua me 8 vite burg nga GJKKO për përfshirje në trafikun e marijuanës të kryer nga organizata kriminale e drejtuar nga vëllezërit Habilaj.

Sokol Bode u akuzua nga ish-Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe më pas nga SPAK për implikim në trafikun e narkotikëve të kryer nga organizata kriminale e drejtuar prej vëllezërve Moisi dhe Florian Habilaj.

Bode ishte nga 3 ish-drejtorët e Policisë që pritej te arrestohej pas urdhër-arrestit të lëshuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda ne vitin 2017.

Ish-drejtori i Postës në Dhërmi, Sokol Bode ka qenë prej kohësh në vëmendje të publikut dhe medias,pas publikimit të një foto ku shihej përkrah Florian dhe Moisi Habilajt.

Asokohe Prokuroria e Posaçme,përveç Sokol Bodes ka lëshuar edhe urdhër-arrestet për ish-drejtorin e Policisë së Vlorës, Jaeld Çela si dhe Gjergj Kohila, shefi i sektorit të luftës kundër krimit të organizuar.

Të tre ish-drejtuesite Policisë së Vlorës kanë drejtuar në drejtorinë e Qarkut Vlorë gjatë viteve 2015-2016, ndërsa dyshohen si të përfshirë në dosjen ‘Habilaj’ për trafikun e kanabisit.

 Akuza që rëndron mbi këta ish/zyrtarë është ajo e mosveprimit ndaj kultivimit të "canabis sattivës" në këtë qark.

Në dosjen e dorëzuar në Gjykatë e Posaçme për grupin “Habilaj”, janë renditur si provë e bashkëpunimit të anëtarëve të grupit kriminal Habilaj me Policinë edhe disa përgjime telefonike,ku mes përgjimeve është edhe biseda e Florian Habilajt me ishshefin e Policisë Kufitare në Dhërmi, Sokol Bode, e regjistruar në 15 Tetor 2017, i cili e telefonon vetë për ta takuar në lagjen “Çole” në Vlorë.

Ndërsa janë zbardhur edhe disa biseda të përgjuara mes Armando Koçerrit,që u arrestua gjatë operacionit të Babicës, me motrën e tij,e cila e informon për aksionin e Policisë që po zhvillohej në fshat.

Prokuroria e Krimeve të Rënda e kishte shpallur në kërkim Boden dhe ka kryer ndër vite disa operacione për kapjen e tij, ku janë dekonsoiruar nga kolegët.

Sokol Bode në një nga rastet kur ishte njoftuar për aksionin e policisë për kapjen e tij, ishte larguar me automjet nëpërmjet Pikës Kufitare të Muriqanit.

Mësohet se ai kishte shkuar në Angli, ku  edhe jetonte prej disa kohësh. Sokol Bode ka lindur në Mimias të Beratit dhe ishte i përjashtuar nga policia e shtetit.

Arrestimi i tij mbrëmjene sotme u krye pas informacioneve të marra në rrugë operative se Bode ishte kthyer ne Berat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat