Vrau fqinjin me kallash pas sherrit për drutë e zjarrit, si u arrestua pas 48 orësh autori teksa po tentonte arratinë jashtë vendit!

Shqipëria

Vrau fqinjin me kallash pas sherrit për drutë e zjarrit, si u arrestua pas 48 orësh autori teksa po tentonte arratinë jashtë vendit!

Më: 13 gusht 2022 Në ora: 12:52
Klodian Keqi

Dy dytë pasi një 55- vjeçar u vra me breshëri kallashnikovi në zonën e Fushë-Krujës, Policia ka arritur të arrestojë autorin e dyshuar, i cili po përpiqej të arratisej jashtë vendit.

Operacioni i koduar “Horizonti” çoi në pranga shtetasin, Klodian Keqi, i cili ishte shpallur në kërkim menjëherë pas vrasjes së Luan Hushit.

OPERACIONI

Keqi, 40-vjeçar dhe me precedentë të mëparshëm penal, ka tentuar të arratiset drejt shtetit grek në mënyrë të paligjshme, i ndihmuar edhe nga dy bashkëpunëtorë. Policia e Durrësit tha se arrestimit i autorit të krimit erdhi pas 48 orë kërkimesh. Në bashkëpunim edhe me Prokurorinë e Krujës, është bërë i mundur lokalizimi i 40- vjeçarit në zonën e Konispolit.

“Falë organizimit të operacionit policor të koduar “Horizonti”, i zhvilluar nga Forca e Posaçme Operacionale e DVP Durrës, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Krujë, Komisariatin e Policisë Sarandë dhe Policinë Kufitare Sarandë, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Krujë, në Konispol të Sarandës, shërbimet e Policisë kapën dhe arrestuan shtetasin Klodian Keqi, 40 vjeç, për veprat penale “Vrasja” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të zjarrit dhe municionit luftarak”. Gjithashtu, shërbimet e policisë, së bashku me 40-vjeçarin, kapën dhe arrestuan në flagrancë, për veprën penale “Përkrahja e autorit të krimit”, edhe shtetasit: L. K., 25 vjeç dhe L. Gj., 30 vjeç, të cilët po shoqëronin dhe ndihmonin autorin e dyshuar për t’u larguar nëpërmjet kufirit të gjelbër për në shtetin grek”, sqaroi Policia.

NGJARJA 

Ngjarja e rëndë u regjistrua mëngjesin e 10 gushtit në fshatin Zgërdhesh të Fushë-Krujë, pas një konflikti për drutë midis viktimës dhe autorit, ndërsa ky i fundit mori armën kallashnikov dhe qëlloi me disa plumba 55-vjeçarin, Hushi, i cili ndërroi jetë më pas në Spitalin e Traumës në Tiranë. Sipas burimeve nga Policia, vrasja dyshohet të ketë ndodhur për konflikte të vjetra për një pyll në fshatin Zgërdhesh. Kanë qenë banorët e zonës që kanë dëgjuar të shtënat e armës dhe kur janë afruar kanë gjetur të plagosur rëndë bashkëfshatarin Luan Hushi, të cilin e transportuan drejt spitalit të Traumës në kryeqytet, por pak minuta më vonë 55- vjeçari ndërroi jetë.

Forcat e rendit shkuan në vendin e krimit dhe identifikuan si autor shtetasin, Klodian Keqi, fqinj i viktimës. Burimet bëjnë me dije se dy, bashkëfshatarët prej kohësh kishin konflikte me njëri-tjetrin e ndërsa mëngjesin e së mërkurës, Keqi kishte parë që 55-vjeçari Hushi ndodhej në zonën e pyllëzuar ku ishte afruar për të sqaruar edhe konfliktet që ata kishin me njëri-tjetrin. Por, situata ka degjeneruar në përdorimin e kallashnikovit. Klodian Keqi, rezulton person me precedent të mëparshëm penal. Në vitin 2010, Keqi së bashku me vëllanë e tij kanë tentuar të vrasin një tjetër persona, ngjarje e lidhur po me çështje pronësie.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat