Shkodra "zhytet" nën plehra pas përfundimit të kontratës së pastrimit, Prefektja i lë 24 orë Bashkisë për zgjidhje

Shqipëria

Shkodra "zhytet" nën plehra pas përfundimit të kontratës së pastrimit, Prefektja i lë 24 orë Bashkisë për zgjidhje

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 16:49
Shkodra

Shkodra është në krizë të menaxhimit të mbetjeve urbane për shkak se firma e pastrimit ka ndërprerë punën dhe kontrata e re ende nuk është gati.  Në bashki thonë se kanë gjetur një zgjidhje alternative deri në firmosjen e marrëveshjes me kompaninë e re të pastrimit.

Shkodra është në krizë pastrimi të mbetjeve urbane. Kjo ishte pamja e kryeqendrës së veriut këtë të mërkurë, 17 gusht 2022.

Kontejnerët ishin plot, thuajse në të gjithë qytetin pasi firma e pastrimit ka ndërprerë punën pas përfundimit të kontratës.

Në këtë situatë të paprecedentë në mes të sezonit turistik, prefektja e Shkodrës, Majlinda Angoni, i la Bashkisë 24 orë kohë për të gjetur zgjidhje.

Të jetosh mes mbetjeve, lagjja “1 Maji” në Vlorë e ndotur, banorët: Situata e papërballueshme!

"Premtimi që u dha dhe sipas grafikëve që kishte hartuar bashkia e Shkodrës brenda 24 orëve që jemi bashkia e Shkodrës do të garantojë një pastrim të qytetit. Jemi në monitorim të vazhdueshëm dhe Shkodrën nuk do ta lëmë në këtë situatë."

Në Bashkinë e drejtuar nga demokrati Bardh Spahia thonë se kanë gjetur një mënyrë alternative pastrimi deri në lidhjen e kontratës së re për menaxhimin e mbetjeve.

"Aktualisht në terren ndodhen pesë mjete të cilat po bëjnë largimin e mbetjeve në lagjet e Shkodrës. Shkodra do të synojë që në kontratën e re, procedurat e të cilës kanë nisur tashmë, të rrisë cilsinë e ofrimit të shërbimeve dhe të shmangë përsëritjen e situatave të tilla aspak të pëlqyeshme dhe në një moment kur ndodhemi në pikun e sezonit turistik."

Duke kërkuar mirëkuptim, bashkia Shkodër sqaron se kriza e pastrimit është pasojë e një beteje ligjore të nisur prej vitit 2019.

"Kjo gjendje erdhi nga rrethana që nuk varen nga Bashkia, është një seri e një kalvari përballjesh dhe në dorë të drejtësisë prej 2019."

Vitet e fundit, thuajse të gjitha bashkitë e mëdha janë përballur më kriza të menaxhimit të mbetjeve urbane në mes të sezonit turistik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat