Nga shqetësimi për amnistinë fiskale tek pasaportat “e arta”, zbardhet takimi i Alibeajt me ambasadorin e Britanisë në Tiranë

Shqipëria

Nga shqetësimi për amnistinë fiskale tek pasaportat “e arta”, zbardhet takimi i Alibeajt me ambasadorin e Britanisë në Tiranë

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 15:03
Foto nga takimi

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj ka pasur sot nje takim me ambasadorin e Britanise ne vendin tone, me te cilin ka diskutuar dhe per zhvillimet brenda forces politike ku ai ben pjese. Kujtojme qe pak kohe me pare, Sali Berisha u shpall non grata edhe nga Britania e Madhe. 

Ne nje reagim ne rrjetet sociale, Alibeaj thote se ka kerkuar nga ambasadori ndihme per asistence teknike lidhur me reformen territoriale.

“Gjithashtu ndava me ambasadorin Alaister King- Smith shqetësimin e qeverisë britanike për çështjen e amnistisë fiskale, të pasaportave “të arta” dhe sigurisht u ndalëm tek problematika e emigracionit të paligjshëm të shqiptarëve drejt Britanisë”, shkruan Alibeaj.

Postimi i plote:

Sot zhvillova një takim miqësor dhe të frytshëm me ambasadorin e Britanisë në Tiranë, Alaister King- Smith. Gjatë bisedës trajtuam tema të rëndësishme si zhvillimet politike në vend, përfshirë edhe ato në Partinë Demokratike. Lidhur me reformën Administrativo- Territoriale i kërkova Ambasadorit Britanik mbështetje dhe asistencë teknike për ti ofruar qytetarevë shqiptarë një ndarje territoriale të saktë dhe të dobishme për ta.

Gjithashtu ndava me ambasadorin Alaister King- Smith shqetësimin e qeverisë britanike për çështjen e amnistisë fiskale, të pasaportave “të arta” dhe sigurisht u ndalëm tek problematika e emigracionit të paligjshëm të shqiptarëve drejt Britanisë.

E sigurova bashkëbiseduesin për mbështetjen e plotë të Partisë Demokratike për këto çështje duke qënë të angazhuar seriozisht për të kundërshtuar këto iniciativa të qeverisë me mundësitë e kufizuara institucionale që ka sot opozita shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat