SHISH ngre alarmin për sulmet kibernetike/ Deputetët: Të dhënat u vodhën nga iranianët, rusët dhe serbët

Shqipëria

SHISH ngre alarmin për sulmet kibernetike/ Deputetët: Të dhënat u vodhën nga iranianët, rusët dhe serbët

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 20:28
Foto nga takimi

Zëvendës drejtor i Shërbimit Informativ Shtetëror, Oljan Kanushi në Komisioni e Sigurisë ka ngritur alarmin se situata me sulmet kibernetike është shqetësuese.

Por numri dy i inteligjencës shqiptare iu shmang avancimit së shpjeguari se ku konkretisht konsiston shqetësimi dhe nëse ky shqetësim, është afat shkurtër apo afat gjatë për Shqipërinë, raporton Tch.

Në një seancë të zhvilluar me dyer të mbyllura, ku deputetët dorëzuan edhe celularët, zëvendës drejtori i SHISH, citohet tu ketë thënë deputetëve se ato informacione të mbledhura për sulmet kibernetike nga agjentët e SHISH, të filtruara në Departamentin e Analizës, i kanë kaluar prokurorisë, e cila ka tashmë një hetim aktiv.

Oljan Kanushi, po ashtu citohet të jetë shprehur se bashkë me partneret që po asistojnë në përballjen me këto sulme kibernetike, krahas Iranit po  analizohet edhe përfshirja e mundshme, e të tjera vendeve jo mike me Shqipërinë.

I pyetur për veprimtarinë aktuale të  Iranit në vendit tonë, Oljan Kanushi citohet të ketë deklaruar, se ishin informacionet e SHISH, dërguar SPAK ato të cilat vunë nën hetim si të dyshuar në shërbim të Iranit 11 persona të cilët u shkëputën nga gjiri opozitës MEK në Manzë.

Deputeti Flamur Noka e la në mes dëgjesën me zyrtarët e SHISH duke u larguar e bërë këtë koment.

“Nën drejtori SHISH ndër të tjera nuk tha asnjë gjë që është sekret i madh. Të gjitha gjërat u konfirmuan. Fakti që janë hakeruar prej 14 muajsh sistemet digjitale të Republikës së Shqipërisë. Hakerat jo vetëm të shtetit Islamik  të Iranit por edhe rus dhe serb të kontrollojnë, sulmojnë e të kenë nën kontroll të dhëna. Ka sisteme që janë fshirë. Pra gjithçka ka ndodhur. Siguria kombëtare në këtë vend është më e rrezikuar se kurrë”, tha Flamur Noka.

Kjo seancë me zyrtarët e SHISH e kërkuar nga 1/3 e anëtarëve të komisionit të sigurisë kombëtare, dy javë më parë, përkoi me publikimin të Hënën e 3 Tetorit, nga hakerat e Home Land Justice të një  liste  me 105 mijë emra personash të dyshuar nga policia për vepra të ndryshme penale.

Formati i publikimit të këtyre emrave nuk i përket asnjë sistemi në polici por të dhënat dyshohet se janë marrë nga sistemi MEMEX në Policinë e Shtetit pas sulmit kibernetik të 9 shtatorit.

Në listat e publikuara janë vetëm foto të personave me gjeneralitete të plota por jo arsyeja se përse ata cilësohen si të dyshuar nga ana e policisë.

Ndërkohë, pak përpara se të hynte në seancë plenare në parlament, ministri punëve të brendshme Blendi Cuci, për këtë publikim të fundit të këtyre të dhënave tha: “Lista e publikuar sot nuk është e sistemit MEMEX që ka policia kriminale”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat