"Bilanc lufte", eksperti Karamuço ngre alarmin dhe tregon se çfarë po ndodh në vend

Shqipëria

"Bilanc lufte", eksperti Karamuço ngre alarmin dhe tregon se çfarë po ndodh në vend

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 17:09
Karamuço

Viktimat e aksidenteve rrugore janë cilësuar nga profesori i kriminologjisë si bilanc lufte.

Karamuço shprehet se gjatë një viti ka pasur 180 deri në 200 viktima në aksidentet rrugore që të krijon idenë e një bilanci të tillë.

Sipas tij, shkaktari kryesor i këtij numri të lartë është zbatueshmëria e ligjit.

‘Ne problemin e kemi me zbatimin e ligjit, nëse ato që janë të shkruara, nëse zbatohen si nga ana e institucioneve dhe nga ana e qytetarëve do të kemi një reduktim’, tha Karamuço për "ABC".

Në optikën e profesorit të kriminologjisë “duhen më shumë informacione, me më shumë indikatorë, po arrijmë në 180 – 200 mesatare bilanc lufte, ndërkohë që nuk dihet sa të plagosur kemi, sa të paralizuar kemi. Njeriu në këto statistika është një aset, dëmi i një personi është dëm shtetëror, dëm kombëtar”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat