Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, ambasada e SHBA-ve në Tiranë: Vazhdojmë luftën për rritjen e transparencës globale

Shqipëria

Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, ambasada e SHBA-ve në Tiranë: Vazhdojmë luftën për rritjen e transparencës globale

Më: 9 dhjetor 2022 Në ora: 11:20
Foto ilustrim

Sot, 12 dhjetor është Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit.

Me rastin e kësaj dite, ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka bërë një postim në Facebook ku thekson përkushtimin e Amerikës për të vazhduar përpjekjet për të rritur transparencën në komunitetin global.

Ambasada amerikane bën me dije se Departamenti i Shtetit i SHBA lufton korrupsionin përmes diplomacisë, duke zhvilluar standarde të forta ndërkombëtare dhe duke mbështetur zbatimin e tyre.Postimi i plotë i Ambasadës së SHBA-ve

Departamenti i Shtetit i SHBA lufton korrupsionin përmes diplomacisë, duke zhvilluar standarde të forta ndërkombëtare dhe duke mbështetur zbatimin e tyre, duke ndërtuar dhe forcuar institucionet qeveritare dhe rrjetet ndërkombëtare, duke përdorur kufizimet e vizave dhe sanksionet ndaj zyrtarëve të korruptuar dhe duke mbështetur gazetarët dhe organizatat jo-qeveritare që promovojnë transparencën dhe nxisin kërkesën e llogarisë ndaj individëve të korruptuar. Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të përkushtuara për të vazhduar këto përpjekje dhe për të rritur transparencën në komunitetin global.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat