Tërmeti tragjik, mjeku shqiptar tregon si e nxorën nga rrënojat një 4 vjeçar

Shqipëria

Tërmeti tragjik, mjeku shqiptar tregon si e nxorën nga rrënojat një 4 vjeçar

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 12:04
Pasojat nga tërmeti në Turqi dhe Siri

Grupi i dytë i efektivëve të Forcave të Armatosura, pjesë e skuadrës së kërkim shpëtimit ka mbërritur në Turqi pas tërmetit katastrofik të 6 Shkurtit.

Një pjesëtar i ekipit shqiptar të kërkim shpëtimit Grei Malo, ka rrëfyer operacionin e shpëtimit të një fëmije 4-vjeç në Malatya. Ai rrëfeu për Euronews Albania Malo se ekipi shqiptar u orientua nga Agjencia e Emergjencave në Turqi drejt një banesë 4 katëshe ku dyshohej se kishte persona ende në jetë. Nga aty arritën të nxirrnin të gjallë një fëmijë 4-vjeçar dhe 3 trupa të pajetë.

“Me të mbërritur ekipi shqiptar na aktivizoi AFAD-i, Agjencia e Emergjencave të Turqisë, na lokalizuan në një godinë 4 katëshe, ku nxorëm 3 kufoma dhe 1 fëmijë 4-vjeçe të gjallë.

Kjo fal stërvitjeve dhe trajnimeve që kanë bërë Forcat e Armatosura dhe në veçanti ekipi i Emergjencave Civile mbi kërkim shpëtimin.

Fëmija ishte në gjendje shoku dhe ishte e dehidruar. Nuk reagonte në fillim, në kuptimin e koshiencës, kuptohet pas gjithë asaj drame, por pati një far reagimi kur iu afrua familjarëve të tij, prindërve të tij.

E shoqëruam me ambulancë në spitalin rajonal përkatës nga shërbimi i urgjencës lokale”, tha Malo.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat