Dosja “Gërdeci”/ Shtyhet seanca ndaj Mediut, familjarët do të jenë palë në proces

Shqipëria

Dosja “Gërdeci”/ Shtyhet seanca ndaj Mediut, familjarët do të jenë palë në proces

Më: 7 qershor 2023 Në ora: 16:06
Dosja “Gërdeci”/ Shtyhet seanca ndaj Mediut, familjarët do të jenë palë në proces

Gjykata e Posaçme ka shtyrë sërish gjyqin ndaj ish ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu për dosjen “Gërdeci”.

Seanca e radhës është planifikuar të mbahet më datë 22 qershor.

Në të njëjtën kohë, GJKKO ka pranuar dhe kërkesën e familjarëve të viktimave të Gërdecit për të qenë palë në proces, kërkesë e cila më herët iu ishte refuzuar.

Ish ministri Fatmir Mediu akuzohet për “shpërdorim detyre” në dy raste, të parashikuar nga nenet 248 e 25 të Kodit Penal dhe nenet 70/2 e 2 të Kodit Penal Ushtarak.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat