Ky është skandali më i madh i volejbollit të Kosovës! Reagon Prishtina – F

Volejboll

Ky është skandali më i madh i volejbollit të Kosovës! Reagon Prishtina – F

Nga: K. G. Më: 13 shtator 2022 Në ora: 21:39
Prishtina – F

Një skandal i madh në volejbollin e Kosovës! Një skandal i rrallë dhe që nuk mbahet mend një gjë e tillë tani e 23 vitet e pasluftës së Kosovës. 

Një skandal që më së miri e dokumenton  klubi i volejbollit Prishtina – F, e cila duket se është në halë për disa vetëm pse ka emrin Prishtina! Lexoni më së miri reagimin e Prishtina F,. për skandalin më të madh të një sportit në 23 vitet e fundit!   

“Më lejoni të ju drejtohem duke reaguar dhe kërkuar sqarime shtesë për vendimin e marrë nga Federata e Volejbollit të Kosovës për anulimin e njëanshëm dhe mosnjohjes së marrëveshjes pas pajtimit të të dy palëve për fuzionimin e dy klubeve M-Technologie dhe Prishtina femrat.

Si rezultat i këtij vendimi tendencioz dhe aspak i mbështetur në legjislacionin në fuqi të Federatës, Shprehim zhgënjimin dhe indinjatën e thellë që klubi Prishtina femrat është dëmtuar direkt dhe indirekt duke u eliminuar si pjesëmarrëse në Superligën A në konkurrencën e femrave për edicionin e ri të garave 2022/2023 dhe prishjes të imazhit të klubit para donatorëve tanë.

ARSYETIM:

Drejtori i M-Technologie, njëherit Kryetrajner dhe Drejtor i Kombëtareve të Kosovës, Naser Krasniqi me vet iniciativë me dt.06.09.2022 i është drejtuar KV Prishtina me kërkesë për fuzionimin e dy ekipeve M-Technologie dhe KV Prishtina- femrat.

Drejtori i KV Prishtina z. Mehdi Mehmeti pas dakordimit me anëtar të ngushtë të kryesisë ka miratuar kërkesën e drejtorit dhe trajnerit të M-Technologie z. Naser Krasniqi.

Me datë 07.09.2022, dy drejtorët e klubeve kanë nënshkruar dhe vulosur marrëveshjen për fuzionimin e dy klubeve të lartë cekura dhe e njejta është dorëzuar dhe protokoluar në zyrën e mekanizmit më të lartë të volejbollit të Kosovës Federatës/FVK. Si rrjedhojë e kësaj marrëveshje klubi M-Technologie ka dorëzuar të gjithë dokumentacionin, stafin teknik, obligimet e klubit ndaj lotareve dhe stafit teknik tek klubi Prishtina femrat dhe në anën tjeter klubi Prishtina nuk do të pësonte asnjë ndryshim qofte ne strukture organizative e as ne emrin e tij.

KV Prishtina sipas rregulloreve dhe sistemit te garave me date 09.09.2022 ka dorëzuar dokumentet e kerkuara nga FVK (listen e federimit me nënshkrimin e lojtareve dhe mjekut sipas vendimit të Komisarit të garave për afatin e paraqitjes së ekipeve për edicionin e ri 2022/2023).

Pas dorëzimit te dokumentacionit te nënshkruara edhe nga lojtaret e ish klubit M-technologie janë pranuar dhe nuk ka pasur asnje verejtje apo kërkesë shtese nga Sekretari I FVK dhe as nga Komisari i garave qe Klubi Prishtina te paraqitet në edicionin e ri te garave si anëtare e Superligës A. Vlen të përmendet qe lojtaret e ish M-Technologies pas fuzionimit menjëherë janë transferuar dhe kane vazhduar ushtrimet ne klubin Prishtina si një klub i vetëm.

Me date 11.09.2022 ish-Drejtori Naser Krasniqi është penduar për marrëveshjen e nënshkruar te iniciuar nga ai vet dhe për të ndryshuar gjendjen faktike (të dokumentuara ne zyret e FVK) mobilizon lojtaret e ish klubit te tij të reagojnë dhe të kontestojnë fuzionimin e lartë cekur duke falsifikuar nënshkrimet e lojtareve (tani lojtare te klubit Prishtina) me qellim qe te njollose klubit Prishtina si klub I padëshirueshëm për lojtaret.

Me 11.09. 2022 Komisari i garave njofton ekipet e Superligës M & F se hedhja e shortit do të mbahet me 12.09.2022 në ambientet e Federatës. Njoftimi është dërguar tek Klubi Prishtina femrat si anetare e superliges A por terhekjes se shortit eshte ftuar ish ekipi M-Technologie të marr pjesë në short në vend të KV Prishtina-f.

Klubi Prishtina është duke u ndier e kërcënuar dhe shtypur duke cenuar integritetin e klubit nga Mekanizmi me i larte i volejbollit/FVK me hapat e ndërmarra pas marrëveshjes se fuzionimit dhe mos seriozitetin ne respektimin e rregulloreve te brendshme te FVK.

Kërkesat e adresuar për Komisarin/Komisionin e garave:

• Te qartësohet neni apo vendimi mbi bazen e të cilit Komisari i garave ka ftuar ish-klubin M-Technologie te marre pjese ne tërheqjen e shortit e jo klubin Prishtina femrat sipas dokumenteve të ofruara.

• Te qartësohet neni apo vendimi qe një ekip inekzistent të marr pjesë në terheqjen e shortit, derisa nuk ka dërguar dokumentet e kërkuara sipas vendimit te komisarit te garave për afatin e paraqitjes ne gara e dates 09.09.2022 për edicionin e ri;

• Te qartësohet mandati i mekanizmit kompetente brenda FVK(nese ka) që ka pranuar listën e federimit pas afatit të përcaktuar nga vet FVK;

• Si do të veprohet me lojtaret e ish-klubit M-Tehnologie që janë të paraqitura në listën e federimit të klubit Prishtina-femrat.

Klubi Prishtina femrat ju njofton për hapat që do të ndërmarr për të adresuar këtë shkelje nga Federata e Volejbollit të Kosovës deri tek instancat me te larta sportive, mediale dhe te drejtësisë përmes avokatit të angazhuar me qellim qe te mbrojë integritetin dhe imazhin e klubit”, reagon KV Prishtina - F.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat