Gjendja alarmante/Shumë shqiptarë po presin të shpëtojnë nga ferri i Covid në Kosovë, por spitalet në Zvicër janë plot

Zvicra

Gjendja alarmante/Shumë shqiptarë po presin të shpëtojnë nga ferri i Covid në Kosovë, por spitalet në Zvicër janë plot

Nga: G.B Më: 31 gusht 2021 Në ora: 14:09
Ilustrim

Dy pacientë të sëmurë rëndë nga Covid ishin në njësinë e kujdesit intensiv (IPS) në Spitalin Acibadem Sistina në Shkup. Qendra e thirrjeve urgjente zvicerane Medicall AG u përpoq më kot për të riatdhesuar dy shtetasit zviceranë në një spital në Zvicrën Qendrore në fundjavë, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

"Ata nuk kishin asnjë shans, nuk kishte vende të lira, nuk kishte shtretër", thotë Steffen Bohn, zëdhënës i Medicall AG, i cili shton se më pas u liruan dy vende dhe pacientët u transferuan.

Rreth 70 pacientë në të gjithë Evropën aktualisht presin të riatdhesohen në Zvicër.

Mbi një e treta e tyre janë nga Ballkani.

"Në 80 për qind të rasteve janë pacientë me Covid", thotë Gregor Tuor.

Image

Shumica prej tyre u sëmurën gjatë pushimeve të tyre në Ballkan.

Sipas Steffen Bohn, situata në spitalet e Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës është e pasigurt për shkak të rritjes së numrit të rasteve.

Ai thotë se deri më tani në historinë e tij, Medicall nuk ka pasur nevojë të transferojë kaq shumë pacientë të kujdesit intensiv nga një rajon në Zvicër.

Për të afërmit e pacientëve pjesërisht të paarritshëm, situata është stresuese, tha Bohn.

"Familjet kanë pritshmëri të mëdha dhe natyrisht do të donin që pacientët të fluturonin menjëherë në Zvicër".

Image

“100 pacientë po presin të riatdhesohen”

Në fundjavë, një spital më i madh nga kantoni i Cyrihut gjithashtu paralajmëroi mjekët e urgjencës.

“Në Prishtinë, 100 pacientë presin të riatdhesohen. 40 prej tyre duhet të jenë në kujdes intensiv”.

Image

"Për momentin njësitë tona të kujdesit intensiv janë plot"

Njësitë e kujdesit intensiv në spitalet e mëdha zvicerane janë plot. Sigurisht, Spitali Universitar i Cyrihut gjithashtu pranon pacientë të riatdhesuar, thotë Manuela Britschgi, zëdhënëse e mediave për Spitalin Universitar të Cyrihut.

"Për momentin njësitë tona të kujdesit intensiv janë plot. Por kjo mund të ndryshojë përsëri në disa orë", tha ajo.

Situata është e ngjashme në Spitalin Kantonal Aarau (ASK).

"Aktualisht nuk ka kapacitet në njësinë e kujdesit intensiv", thotë zëdhënësja Isabelle Wenzinger.

Image

Zvicra duhet ta mbështesë Kosovën me doza vaksinimi

Politikanët shëndetësorë i bëjnë thirrje Zvicrës të veprojë.

“Zvicra duhet të përpiqet, aq sa është e mundur, për të riatdhesuar njerëzit e sëmurë rëndë nga Kosova. Nëse është e nevojshme, edhe në bashkëpunim me vendet e tjera evropiane”, thotë Këshilltarja Kombëtare e PS Barbara Gysi.

Image

Në këtë moment bëhet fjalë për shëndetin e këtyre njerëzve dhe jo për fajësimin, tha Gysi.

"Përveç kësaj, Zvicra duhet të mbështesë shtetin e Kosovës me doza vaksinimi, pasi ka shumë pak doza vaksinimi në dispozicion."

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat