“Komuniteti ballkanik po përdoret si kurban”, shqiptarët të pakënaqur, media zvicerane shkruan pas anulimit të Alba Festival

Zvicra

“Komuniteti ballkanik po përdoret si kurban”, shqiptarët të pakënaqur, media zvicerane shkruan pas anulimit të Alba Festival

Nga: G.B Më: 3 shtator 2021 Në ora: 09:44
Në vitin 2019, 10,000 njerëz ishin në Alba Festival çdo ditë

Mbi 20,000 vizitorë u pritën për Alba Festival, që do të mbahej fundjavën e ardhshme në zonën Hardturm. Këngëtarë si Dhurata Dora dhe Elvana Gjata do të kishin performuar, ata janë yje në komunitetin shqiptar, videot e tyre shikohen miliona herë në YouTube, shkruan tagesanzeiger.ch, përcjell Bota sot.

Tani, vetëm dy ditë më parë, këshilli qeveritar i Cyrihut tërhoqi miratimin e organizatorëve. Atij i vjen keq për këtë hap, njoftoi këshilli qeveritar të enjten pasdite. Duke pasur parasysh rrethanat, megjithatë, ai nuk sheh asnjë alternativë për të anuluar ngjarjen kryesore.

Shkalla e ulët e vaksinimit në komunitetin shqiptar

Qeveria jep dy arsye. Së pari, situata epidemiologjike është shqetësuese. Barra mbi sistemin shëndetësor është rritur dhe po i afrohet kufirit kritik. Një ngjarje e madhe si Festivali Alba çon në një barrë shtesë për spitalet, të cilën ata duan ta shmangin.

Arsyeja e dytë është e pazakontë: Alba Festival synon kryesisht një "komunitet të prekur rëndë". Ata që kthehen nga pushimet nga Ballkani janë të infektuar me Corona më shumë se mesatarja. Prandaj, një numër mbi mesatar i pacientëve në njësitë e kujdesit intensiv kanë lidhje me Ballkanin.

Image
Shqiponja dykrenare ishte e pranishme në Alba Festival 2019.

Këshilli qeveritar arrin në përfundimin se "shkalla e vaksinimit në këtë grup të popullsisë është shumë e ulët për të qenë përgjegjës për një ngjarje kaq të madhe në situatën aktuale epidemiologjike". Qeveria e sheh si detyrë të saj të kujdesit të kundërshtojë rritjen e rrezikut të infeksionit në këtë grup të popullsisë dhe ta mbrojë atë.

Organizatorët duan ta shqyrtojnë vendimin nga pikëpamja ligjore

Vendimi iu dërgua organizatorëve të enjten pasdite pas informacionit verbal paraprak. Vendimi mund të apelohet në gjykatën administrative brenda 30 ditëve.

Në një deklaratë të shkurtër, organizatorët njoftuan se kishin marrë parasysh anulimin dhe kishin kontrolluar situatën në mënyrë ligjore. Organizatori Adem Morina nuk deshi të komentojë dhe iu referua një konference për media të planifikuar për të premten.

Bileta e Festivalit kushton 150 franga, por si kompensohen blerësit është e paqartë. Në çdo rast, organizatorët nuk mund të shpresojnë për para publike: Sipas zëdhënësit të qeverisë Andreas Melchior, rregullorja Covid-19 nuk parashikon asnjë kërkesë për dëmet në raste të tilla.

Zhgënjim i madh mes shqiptarëve

Në komunitetin shqiptar, zhgënjimi për anulimin e papritur të festivalit është i madh, shpjegon Përparim Avdili, nga këshilli bashkiak i FDP i Qytetit të Cyrihut. Anulimi i festivalit është shumë i bezdisshëm, thotë politikani me rrënjë në Ballkan. "Kjo është e mrekullueshme për organizatorët."

Ata do të kishin bërë gjithçka për të krijuar një ngjarje të madhe me masat e mbrojtjes Covid, përfshirë një tendë për vaksinimet. Fundi ishte gjithashtu i hidhur për të rinjtë e shumtë që më në fund donin të shijonin përsëri muzikë të mirë dhe liri në një festival. Shumë prej tyre do të ishin vaksinuar në funksion të kësaj ngjarje madhore.

Stigmatizimi i një grupi të popullsisë?

Nga ana tjetër, ai nuk është shumë i befasuar nga vendimi i këshillit qeveritar, vazhdon Avdili. Mbingarkesa e afërt e spitaleve është një arsye e kuptueshme.

“Qeveria mund të kishte ndalur së referuari situatës së tensionuar në spitale pa krijuar një lidhje të tillë me komunitetin ballkanik”, thotë ai.

Kjo do të nxisë më tej stigmatizimin e popullsisë etnike shqiptare. Gjendja atje është tashmë e tensionuar për shkak të pyetjes së vaksinimit, ky arsyetim bën pak për të përmirësuar gjendjen shpirtërore. Dhe mbi të gjitha: "Nëse ngjarje të ngjashme të kësaj madhësie miratohen në kanton, atëherë kjo do të ishte në drejtim të diskriminimit," thotë politikani i FDP.

"Sigurisht jo diskriminuese"

Nuk është përfundimisht një vendim racist apo diskriminues, thotë zëdhënësi i qeverisë Melchior. Nuk u bë për shkak të origjinës së vizitorëve, por për shkak të faktorëve epidemiologjikë - "këto mund të zbatohen po ashtu për një komunitet tjetër".

Ngjarje të mëdha kanë qenë të mundshme përsëri që nga 26 qershor. Që atëherë, një leje është revokuar për herë të parë në kantonin e Cyrihut për shkak të situatës epidemiologjike. Rreth 100 leje janë lëshuar që nga fundi i qershorit, thotë Melchior, shpesh për ngjarje me 1,000 deri në 3,000 vizitorë.

Një ngjarje kaq e madhe si Festivali Alba, me turma që lëvizin lirshëm, është një rast i izoluar. Në takimin e ardhshëm të atletikës "Ëeltklasse Zürich", për shembull, priten gjithashtu 20,000 njerëz. "Por me vende fikse dhe për këtë arsye në kushte krejtësisht të ndryshme", thotë Melchior.

Ai nuk e përjashton faktin që organizatorët do të duhet të presin anulime të tilla afatshkurtra në të ardhmen./BS/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat